18685 Schneider

18685 Schneider
Opis
RCCB with re-closer - RED - 2 poles - 63 A - class A - 30 mA
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| [In] rated current | 63 A |
| Serija izdelka | RED |
| network type | AC |
| Izdelek ali sestavni del | residual current circuit breaker (RCCB) |
| Skupina izdelkov | Acti 9 |
| Opis polov | 2P |
| Kratko ime naprave | RED |
| protection type | recloser |
| neutral position | left |
| earth-leakage sensitivity | 30 mA |
| earthing system | TN-S TT |
| Komplementarno | |
| network frequency | 50 Hz |
| Višina | 115 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| 9 mm pitches | 8 |
| Povezave - terminali | guard tunnel terminal 35-35 mm² rigid guard tunnel terminal 25-25 mm² flexible |
| wire stripping length | 12 mm |
| control type | sliding cover for recloser toggle |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 500 V |
| mounting mode | fixed |
| mechanical durability | 1000 cycles open-close |
| Kompatibilnostna koda | RED |
| local signalling | 1 red LED recloser : ON/OFF indication residual current device : ON/OFF indication |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Širina | 71 mm |
| Globina | 79.5 mm |
| tightening torque | 2-2 N.m |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50 Hz phase to neutral |
| earth-leakage protection class | type A |
| device location in system | outgoer |
| reset | fault reset earth leakage |
| surge current | 250 A |
| operating mode | reclosing time: 90 s maximum operational frequency: 15/hour max nb of consecutive restart: 3 min interval between 2 closings: 180 s insulation fault presence monitoring stopping restart cycle if insulation fault present restart in event of transient insulation fault |
| rated conditional short-circuit current | Inc: 6 kA - associated with DPN, 40 A Inc: 6 kA - associated with DPNN, 40 A Inc: 10 kA - associated with iC60N, 40 A Inc: 10 kA - associated with iC60H, 40 A Inc: 10 kA - associated with iC60L, 40 A Inc: 6 kA - associated with iC60N, 63 A Inc: 6 kA - associated with iC60H, 63 A Inc: 6 kA - associated with iC60L, 63 A Inc: 6 kA - associated with C120N, 63 A Inc: 6 kA - associated with C120H, 63 A Inc: 10 kA - associated with NG125, 40 A Inc: 6 kA - associated with NG125, 63 A Inc: 10 kA - associated with gG fuse, 40 A Inc: 6 kA - associated with gG fuse, 63 A |
| auxiliary connection terminal | tunnel type terminal in 2.5-2.5 mm² flexible tunnel type terminal in 2.5-2.5 mm² rigid |
| test function | manual at > 100 V |
| earth-leakage protection time delay | instantaneous |
| [Im] rated making and breaking capacity | Idm 630 A 230 V |
| minimum leakage resistance | 70 kOhm at operating 20 kOhm at non-operating |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -5-40 °C |
| tropicalisation | 2 |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -20-60 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 55-55 °C |
| Standardi | EN 61008 IEC 61008 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | 8/20 µs wave immunity, 250 A |



