XPSAFL5130P Schneider

XPSAFL5130P Schneider
Opis
module XPSAF - Emergency stop - 24 V AC DC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety automation |
| Izdelek ali sestavni del | Preventa safety module |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V AC - 15...10 % 24 V DC - 15...10 % |
| output type | relay instantaneous opening, 3 NO circuit(s), volt-free |
| connections - terminals | captive screw clamp terminals, removable terminal block, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² flexible with cable end, with double bezel captive screw clamp terminals, removable terminal block, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² solid with cable end, with double bezel captive screw clamp terminals, removable terminal block, 1 x 0.25...1 x 2.5 mm² flexible with cable end, with double bezel captive screw clamp terminals, removable terminal block, 2 x 0.2...2 x 1 mm² solid with cable end, with double bezel captive screw clamp terminals, removable terminal block, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² flexible with cable end, with double bezel captive screw clamp terminals, removable terminal block, 2 x 0.25...2 x 1 mm² flexible with cable end, with double bezel captive screw clamp terminals, removable terminal block, 2 x 0.5...2 x 1.5 mm² flexible with cable end, with double bezel |
| type of start | unmonitored |
| safety module name | XPSAF |
| safety module application | for emergency stop, switch and safety light curtain monitoring |
| function of module | emergency stop with 2 NC contacts monitoring 2-channel wiring multiple emergency stop monitoring 2-channel wiring monitoring of a movable guard emergency stop monitoring 1-channel wiring monitoring of electro-sensitive protection equipment (ESPE) |
| number of additional circuits | 0 |
| safety reliability data | DC > 99 % conforming to EN/ISO 13849-1 MTTFd = 172.1 years conforming to EN/ISO 13849-1 PFHd = 5.61E-9 1/h conforming to EN/IEC 62061 |
| safety level | can reach PL e/category 4 conforming to EN/ISO 13849-1 can reach SILCL 3 conforming to EN/IEC 62061 |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 0.25 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 300 V (pollution degree 2) conforming to IEC 60947-5-1 300 V (pollution degree 2) conforming to DIN VDE 0110 part 1 |
| local signalling | 3 LEDs |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV overvoltage category III conforming to IEC 60947-5-1 4 kV overvoltage category III conforming to DIN VDE 0110 part 1 |
| Poraba toka | 30 mA at 24 V AC on power supply |
| [Ith] conventional free air thermal current | 18 A |
| [Uc] control circuit voltage | 24 V |
| breaking capacity | 1.5 A at 24 V (DC-13) time constant: 50 ms for relay output 180 VA holding AC-15 C300 relay output 1800 VA inrush AC-15 C300 relay output |
| supply frequency | 50/60 Hz |
| associated fuse rating | 4 A gG or gL for relay output conforming to EN/IEC 60947-5-1, DIN VDE 0660 part 200 6 A fast blow for relay output conforming to EN/IEC 60947-5-1, DIN VDE 0660 part 200 |
| maximum line resistance | 90 Ohm |
| input protection type | internal, electronic |
| maximum power consumption in VA | 5 VA AC |
| output thermal current | 6 A per relay for relay output |
| minimum output voltage | 17 V for relay output |
| minimum output current | 10 mA for relay output |
| maximum response time on input open | 40 ms |
| synchronisation time between inputs | unlimited |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-55 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to EN/IEC 60529 IP40 (enclosure) conforming to EN/IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-85 °C |
| Certifikati izdelkov | UL TÜV CSA |
| Standardi | EN 60204-1 EN 1088/ISO 14119 EN/ISO 13850 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 61496-1 (type 4) |




