TCSESM083F1CS0 Schneider

TCSESM083F1CS0 Schneider
Opis
Ethernet TCP/IP managed switch - ConneXium - 7TX/1FX - single mode
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | ConneXium |
| Izdelek ali sestavni del | Ethernet TCP/IP managed switch |
| communication port protocol | Ethernet TCP/IP SSH HTTP HTTPS SNMP MRP (Media Redundancy Protocol) RSTP SFTP SCP LLDP |
| concept | Transparent Ready |
| maximum number of switches in cascade | unlimited |
| port Ethernet | 100BASE-FX - 1 port(s) fiber optic 10BASE-T/100BASE-TX - 7 port(s) copper cable |
| cybersecurity | port hardening role-based access control |
| Komplementarno | |
| Višina | 131 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 0.41 kg |
| local signalling | 2 LEDsP1 P2 power supplies: 1 LEDfault: 1 LEDring manager: 1 LEDstand-by: 1 LED per channelcopper port activity: 1 LED per channelcopper port status: |
| Širina | 74 mm |
| Globina | 111 mm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V |
| Omejitve napajalne napetosti | 9.6-60 V DC SELV 18-30 V AC SELV |
| electrical connection | removable connector 6 ways power supply |
| Označevanje | CE |
| power consumption in W | 6.5 W |
| communication service | Telnet TFTP address conflict detection port monitoring port mirroring |
| integrated connection type | duplex SC fiber optic shielded RJ45 copper cable |
| optic fiber length | 32.5 km 9/125 µm |
| Ethernet service | secure port SMTP V3 VLAN data stream control multicast filtering IGMP Snooping configuration via web server SNMP-Traps and SYSLOG priority port |
| transmission support medium | twisted shielded pairs cable CAT 5E for copper cable single mode optical fiber for fiber optic |
| attenuation | 0-16 dB (9/125 µm) |
| diagnostics run time | signal contact self test |
| maximum cable distance between devices | 100 m copper cable |
| alarm output | 1 voltfree contact 1 A |
| MTBF reliability | 446716 H |
| alarm function | redundancy ring fault switch fault data link status power supply fault |
| redundancy | redundant power supplies ring coupling redundant single ring HiPER ring |
| maximum number of switches in a ring | 50 |
| Ethernet cabling system | TF switches |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| relative humidity | 10-95 % without condensation |
| Certifikati izdelkov | C-Tick GL |
| Standardi | UL 508 CSA C22.2 No 213 Class I Division 2 UL 1604 Class 1 Division 2 CSA C22.2 No 214 EN/IEC 61131-2 |
| directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility 2012/19/EU - WEEE directive |




