SSM1A16B7R Schneider

SSM1A16B7R Schneider
Opis
Solid state modular relay, 6 A, random switching, input 18…36 V AC, output 24...280 V AC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Harmony Relay |
| Izdelek ali sestavni del | solid state relay |
| Kratko ime naprave | SSM |
| network number of phases | 1 phase |
| number of channels | 1 |
| Komplementarno | |
| Višina | 90.3 mm |
| mounting support | symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 0.05 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals: 1 x 0.3...1 x 1.5 mm², (AWG 22...AWG 16) for input screw terminals: 1 x 0.3...1 x 2.5 mm², (AWG 22...AWG 14) for output |
| local signalling | LED (green)input status: |
| Širina | 11 mm |
| Globina | 83.7 mm |
| tightening torque | 0.5...0.8 N.m for input 0.5...0.8 N.m for output |
| device presentation | complete product |
| [In] rated current | 6 A |
| contacts type and composition | 1 NO |
| [Uc] control circuit voltage | 18...36 V AC |
| output voltage | 24...280 V AC |
| maximum voltage drop | <1.3 V on-state |
| insulation resistance | 1000 MOhm at 500 V DC |
| overvoltage category | III |
| response time | 30 ms (turn-off) 20 ms (turn-on) |
| absolute maximum voltage | 600 V |
| surge current | 285 A for 16.6 ms 300 A for 20 ms |
| maximum leakage current | 0.1 mA off-state |
| maximum switching voltage | 4 V AC turn-off |
| minimum switching voltage | 18 V AC turn-on |
| cos phi | 0.5-0.5 (with maximum load) |
| motor power hp | 0.16 hp 40 °C 240 V AC |
| maximum I²t for fusing | 410 A².s for 10 ms at 50 Hz 375 A².s for 8.33 ms at 60 Hz |
| load current | 0.15-6 A |
| dV/dt | 500 V/µs off-state at maximum voltage |
| solid state output type | random voltage switching SCR output |
| capacitance unbalance | 10 pF for input/output |
| input current limits | 3.5-8.5 mA |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -30-80 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -30-100 °C |
| Certifikati izdelkov | REACH UL CSA |
| Standardi | IEC 60950-1 IEC 62314 IEC 61000 |
| marking | CE |
| flame retardance | V0 conforming to UL 94 |
| dielectric strength | 4 kV AC for input/output 4 kV AC for input or output to case |




