RSL1PRFU Schneider Electric

RSL1PRFU Schneider Electric
Opis
interface plug-in relay - Zelio RSL - 1 C/O - 60 V DC - 6 A - with LED
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Relay |
| Izdelek ali sestavni del | plug-in relay |
| Kratko ime naprave | RSL |
| [Uc] Krmilna napetost | 60 V DC |
| contacts type and composition | 1 C/O |
| contact operation | standard |
| series name | interface relay |
| status LED | with |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 6 A at -40-55 °C |
| shape of pin | flat (PCB type) |
| Komplementarno | |
| Višina | 78.6 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 0.029 kg |
| Povezave - terminali | spring terminals, 1 x 0.2...1 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end spring terminals, 1 x 0.2...1 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) solid without cable end |
| control type | without push-button |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 250 V conforming to EN/IEC 277 V conforming to cUL |
| electrical durability | 60000 cycles for resistive load, 6 A at 250 V, AC-1 |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RSL |
| Širina | 6.2 mm |
| Globina | 101 mm |
| tightening torque | 10...40 N.m |
| terminals description ISO n°1 | (11-12-14)OC (A1-A2)CO |
| device presentation | complete product |
| contacts material | silver alloy (AgSnO2) |
| operating position | any position |
| [Ie] rated operational current | 6 A 1 C/O (AC-1/DC-1) conforming to IEC/UL |
| Označevanje | CE |
| Način pritrjevanja | plastic compression spring |
| safety reliability data | B10d = 60000 |
| minimum switching current | 100 mA |
| maximum switching voltage | 277 V |
| sale per indivisible quantity | 10 |
| operating time | 5 ms reset 12 ms |
| switching voltage | 12 V |
| reset time | 20 ms |
| load current | 6 A at 250 V AC 0.5 mm mounting distance |
| maximum switching capacity | 1500 VA 150 W |
| operating rate | <= 72000 cycles/hour no-load <= 360 cycles/hour under load |
| test levels | level A group mounting |
| drop-out voltage threshold | >= 0.05 Uc |
| minimum switching capacity | 120 mW |
| clamping force | 10-40 N |
| average resistance | 20500 Ohm network: DC at 23 °C +/- 10 % |
| protection category | RT III |
| average coil consumption | 0.17 W, DC |
| contact terminal arrangement | separate |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -40-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP40 conforming to EN/IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| Certifikati izdelkov | CSA GOST UL |
| Standardi | EN/IEC 61810-1 UL 508 CSA C22.2 No 14 |
| Odporno proti udarcu | 10 gn (duration = 11 ms) for in operation conforming to EN/IEC 60068-2-27 5 gn (duration = 11 ms) for not operating conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 10 gn, amplitude = +/- 1 mm (f = 10-150 Hz)10 cycles not operating conforming to EN/IEC 60068-2-6 5 gn, amplitude = +/- 1 mm (f = 10-150 Hz)10 cycles in operation conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| dielectric strength | 1000 V AC between contacts 4000 V AC between coil and contact |
| input voltage | 110 V AC/DC (input voltage limit: 88...126.5 V) |




