RSL1GB4BD Schneider Electric

RSL1GB4BD Schneider Electric
Opis
slim interface plug-in relay - Zelio RSL - 1 C/O low level - 24 V DC - 6 A
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Relay |
| Izdelek ali sestavni del | plug-in relay |
| Kratko ime naprave | RSL |
| [Uc] Krmilna napetost | 24 V DC |
| contacts type and composition | 1 C/O |
| contact operation | low level |
| series name | slim interface relay |
| control type | without push-button |
| status LED | without |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 6 A at -40-55 °C |
| Komplementarno | |
| Višina | 28 mm |
| mounting support | socket or PCB |
| Teža izdelka | 0.0054 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 250 V conforming to EN/IEC 277 V conforming to cUL |
| electrical durability | 60000 cycles, 6 A at 250 V, AC-1 C/O |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RSL |
| Širina | 5 mm |
| Globina | 18.5 mm |
| terminals description ISO n°1 | (A1-A2)CO (11-12-14)OC |
| device presentation | complete product |
| contacts material | silver alloy - gold plated (AgSnO2) |
| operating position | any position |
| [Ie] rated operational current | 6 A (AC-1/DC-1) conforming to IEC/UL |
| safety reliability data | B10d = 60000 |
| minimum switching current | 1 mA |
| maximum switching voltage | 277 V |
| operating time | 5 ms reset 12 ms |
| switching voltage | 24 V |
| rated operational voltage limits | 18...33.6 V DC |
| load current | 6 A at 250 V AC 0.5 mm mounting distance |
| maximum switching capacity | 1500 VA 50 W |
| operating rate | <= 360 cycles/hour under load <= 18000 cycles/hour no-load |
| test levels | level A group mounting |
| drop-out voltage threshold | >= 0.05 Uc |
| minimum switching capacity | 24 mW |
| average resistance | 3390 Ohm at 23 °C +/- 15 % |
| protection category | RT III |
| shape of pin | flat (PCB type) |
| average coil consumption | 0.17 W |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -40-55 °C |
| IP stopnja zaščite | IP40 conforming to EN/IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | EAC CSA UL |
| Standardi | UL 508 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 61810-1 |
| Odporno proti udarcu | 5 gn (duration = 11 ms) for not operating conforming to EN/IEC 60068-2-27 5 gn (duration = 11 ms) for in operation conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | +/- 1 mm (f= 10-55 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| dielectric strength | 1000 V AC between contacts 4000 V AC between coil and contact |




