RMPT20BD Schneider Electric

RMPT20BD Schneider Electric
Opis
temperature transmitter - 100..100 °C/148..212 °F -for Universal Pt100 probes
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Analog |
| Izdelek ali sestavni del | converter for Universal Pt100 probes |
| analogue output type | current 0...20 mA <= 500 Ohm current 4...20 mA <= 500 Ohm voltage 0...10 V >= 100 kOhm |
| analogue input type | temperature probe - 100...100 °C/- 148...212 °F Pt 100 2, 3 or 4 wires |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.12 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 2000 V |
| local signalling | LED (green)power ON: |
| tightening torque | 0.6-1.1 N.m |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC non isolated +/- 20 % |
| Poraba toka | <= 40 mA for voltage output <= 60 mA for current output |
| Prenapetostna vzdržljivost | 0.5 kV during 1.2/50 µs conforming to IEC 61000-4-5 |
| protection type | reverse polarity protection on output overvoltage protection on output (+/- 30 V) reverse polarity protection on power supply short-circuit protection on output |
| Označevanje | CE |
| repeat accuracy | +/- 0.2 % full scale at 20 °C +/- 0.6 % full scale at 60 °C |
| clamping connection capacity | 1 x 2.5 mm² 2 x 1.5 mm² |
| Način pritrjevanja | clip-on (35 mm symmetrical DIN rail) fixed (mounting plate) |
| safety reliability data | MTTFd = 32.9 years B10d = 30437 |
| measurement error | +/- 0.5 % of full scale (3 or 4 wires) at 20 °C +/- 1 % of full scale (2 wires) at 20 °C +/- 10 % of full scale at 20 °C (electromagnetic interference of 10 V/m) |
| temperature coefficient | 150 ppm/°C |
| analogue output voltage | -15...-11 V when no input or input wire broken 11...15 V when no input or input wire broken |
| analogue output current | -30-0 mA when no input or input wire broken 22-30 mA when no input or input wire broken |
| maximum wiring resistance | 0.2 Ohm connection in 2 wires |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-50 °C mounting side by side 0-60 °C 2 cm spacing |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminal block) IP50 (housing) |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| Certifikati izdelkov | GL CSA UL |
| Standardi | DIN 43760 EN/IEC 60751 EN/IEC 60584-1 EN/IEC 60947-1 |
| Odporno proti udarcu | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 5 gn (f= 10-100 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 1 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4 2 kV (on power supply) conforming to IEC 61000-4-4 |
| fire resistance | 850 °C conforming to IEC 60695-2-1 850 °C conforming to UL |
| Elektromagnetna kompatibilnost | electrostatic discharge - test level: 6 kV level 3 (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2 electrostatic discharge - test level: 8 kV level 3 (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2 |
| disturbance radiated/conducted | CISPR 11 CISPR 22 group 1 - class B |




