RM35TM50MW Schneider Electric

RM35TM50MW Schneider Electric
Opis
motor voltage and temperature control relay - RM35-T - 24..240 V AC/DC - 2 NO
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| product specific application | for 3-phase supply |
| time delay type | fixed 0.3 s |
| measurement range | 208...480 V voltage AC 0...20 Ohm short-circuit detection |
| switching capacity in VA | 1250 VA |
| relay name | RM35TM |
| relay type | motor temperature control relay |
| relay monitored parameters | phase sequence motor temperature via PTC probe phase failure detection |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Teža izdelka | 0.13 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 400 V conforming to IEC 60664-1 |
| electrical durability | 10000 cycles |
| mechanical durability | 30000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM3 |
| local signalling | LED (green)power ON: LED (yellow)phase of relay (R2): LED (yellow)temperature of relay (R1): |
| Širina | 35 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-264 V AC 20.4-264 V DC |
| operating position | any position without |
| [Uc] control circuit voltage | <= 3.6 V of temperature control circuit (T1-T2 terminals open) |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| Označevanje | CE |
| insulation resistance | > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60664-1 > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60664-1 > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60255-5 > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60664-1 |
| power consumption in VA | 0-4 VA at 24...240 V AC |
| supply frequency | 50/60 Hz +/- 10 % |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| maximum switching current | 5 A AC 5 A DC |
| response time | > 50 ms (input Y1 (contact Y1-T1) and push-button) |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| resistance across terminals | 602 mOhm |
| maximum switching voltage | 250 V AC 250 V DC |
| maximum power consumption in W | 0.5 W DC |
| short-circuit current | 0.007 A temperature sensing circuit (T1-T2 terminals short circuited) |
| utilisation category | AC-12 conforming to IEC 60947-5-1 AC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-14 conforming to IEC 60947-5-1 AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 |
| nominal output current | 5 A |
| tripping threshold | 3100 Ohm +/- 10 % for temperature control circuit |
| voltage range | 176...528 V |
| reset time | 10000 ms output |
| operating rate | <= 360 operations/hour full load |
| output contacts | 2 NO |
| run-up delay at power-up | 500 ms |
| control circuit frequency | 50...60 Hz +/- 10 % |
| measurement voltage limits | 176-528 V AC |
| reset threshold | 1650 Ohm +/- 10 % for temperature control circuit |
| maximum resistance | 1500 Ohm for temperature sensor at 20 °C |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP30 (casing) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 55-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | GL UL GOST C-Tick CSA |
| Standardi | EN/IEC 60255-6 IEC 60034-11-2 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60255-21-1 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.35 mm (f= 5-57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 57.6-150 Hz) conforming to IEC 60255-21-1 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-3 immunity for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-2 |
| directives | 73/23/EEC - low voltage directive 89/336/EEC - electromagnetic compatibility |
| non-dissipating shock wave | 4 kV |
| immunity to microbreaks | 20 ms at 20.4 V |
| dielectric test voltage | 2 kV, 1 min AC 50 Hz |




