RM35TF30SP01 Schneider

RM35TF30SP01 Schneider
Opis
multifunction phase control relay
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| product specific application | for 3-phase supply |
| time delay type | adjustable 0.1...10 s, +/- 10 % of the full scale value |
| measurement range | 194...528 V AC |
| switching capacity in VA | 1250 VA |
| relay name | RM35TF |
| relay type | multifunction control relay |
| relay monitored parameters | phase sequence asymmetry undervoltage and overvoltage in window mode phase failure detection |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Teža izdelka | 0.13 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 400 V conforming to IEC 60664-1 |
| electrical durability | 100000 cycles |
| mechanical durability | 30000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM3 |
| local signalling | LED (green)power ON: LED (yellow)relay ON: LED (yellow)fault: |
| Širina | 35 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| Omejitve napajalne napetosti | 194-528 V AC, 3 phases |
| operating position | any position without |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| Označevanje | CE |
| repeat accuracy | 0.3 % for time delay 0.5 % for input and measurement circuit |
| insulation resistance | > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60664-1 |
| power consumption in VA | 0-22 VA at 400 V AC 50 Hz |
| safety reliability data | B10d = 360000 MTTFd = 399.5 years |
| supply frequency | 50/60 Hz +/- 10 % |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| maximum switching current | 5 A AC 5 A DC |
| response time | < 200 ms (in the event of a fault) |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | - 12 % + 10 % Un |
| maximum switching voltage | 250 V AC 250 V DC |
| utilisation category | AC-12 conforming to IEC 60947-5-1 AC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-14 conforming to IEC 60947-5-1 AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 |
| hysteresis | 2-2 % |
| voltage detection threshold | < 194 V |
| nominal output current | 5 A |
| voltage range | 220...480 V phase to phase |
| reset time | 1500 ms at 480 V |
| operating rate | <= 360 operations/hour full load |
| maximum measuring cycle | 140 ms measurement cycle as true rms value |
| measurement error | < 1 % over the whole range with voltage variation 0.05 %/°C with temperature variation |
| output contacts | 2 C/O |
| run-up delay at power-up | 650 ms |
| control circuit frequency | 50...60 Hz +/- 10 % |
| adjustment of asymmetry threshold | 5...15 % of Un selected |
| threshold adjustment voltage | 2...20 % of Un selected -12...-2 % in the range 220 V AC +2...+10 % in the range 480 V AC -20...-2 % in the range 380...480 V AC +2...+20 % in the range 220...440 V AC |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP30 (casing) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 55-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | CSA C-Tick GL GOST UL |
| Standardi | EN/IEC 60255-1 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60255-21-1 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.35 mm (f= 5-57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 57.6-150 Hz) conforming to IEC 60255-21-1 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-3 immunity for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-2 |
| directives | 89/336/EEC - electromagnetic compatibility 73/23/EEC - low voltage directive |
| non-dissipating shock wave | 4 kV |
| dielectric test voltage | 2 kV, 1 min AC 50 Hz |




