RM35S0MW Schneider Electric

RM35S0MW Schneider Electric
Opis
speed control relay RM35-S - 24..240 V AC/DC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| utilisation category | AC-12 conforming to IEC 60947-5-1 AC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-14 conforming to IEC 60947-5-1 AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 DC-14 conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24...240 V AC/DC |
| time delay range | 0.6...60 s adjustable on energisation delay (tolerance: 0...10 % of the full scale value) |
| measurement range | 0.05...0.5 s 0.5...5 min 1...10 min 1...10 s 0.5...5 s 0.1...1 s 0.1...1 min |
| switching capacity in VA | 1250 VA |
| relay name | RM35S |
| relay type | speed control relays |
| relay monitored parameters | overspeed underspeed |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| maximum power consumption in VA | 5 VA AC |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 250 V conforming to IEC 60664-1 |
| electrical durability | 100000 cycles |
| mechanical durability | 30000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM3 |
| Širina | 35 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| [Us] rated supply voltage | 11.5...12.5 V |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-264 V AC/DC |
| contacts material | cadmium free |
| operating position | any position without |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| Označevanje | CE : EMC 89/336/EEC CE : 73/23/EEC |
| repeat accuracy | +/- 0.5 % for input and measurement circuit +/- 0.5 % for time delay |
| status LED | 1 LED green for power ON 1 LED yellow for inhibit 1 LED yellow for relay (R) |
| insulation resistance | > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60664-1 > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60664-1 > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60255-5 > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60664-1 |
| supply frequency | 50/60 Hz +/- 10 % |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| measurement accuracy | +/- 10 % of the full scale value |
| response time | 15 ms max (on crossing the threshold) |
| input compatibility | 3-wire sensor (E1) PNP or NPN, 12 V, 50 mA NAMUR sensor (E2), 12 V, 1.5 kOhm voltage input (E1), 0...30 V, 9.5 kOhm, high state >= 4.5 V low state <= 1 V volt-free contact input (E1), 12 V, 9.5 kOhm |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | - 15 % + 10 % Un |
| maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| maximum power consumption in W | 3 W DC |
| hysteresis | 5-5 % of threshold |
| nominal output current | 5 A |
| reset time | 50 ms contact S2 in memory mode on time delay 1 s supply Un in memory mode on time delay |
| impulse duration | >= 5 ms high state >= 5 ms low state |
| operating rate | <= 360 operations/hour full load |
| measurement error | +/- 0.1 %/°C with temperature variation < +/- 1 % over the whole range with voltage variation |
| output contacts | 1 C/O |
| threshold setting | 10...100 % |
| run-up delay at power-up | 0.05 s |
| polarity | reversible polarity on DC supply |
| maximum supply current for sensors | 40 mA for < 24 V AC at 25 °C 40 mA for < 24 V DC at 25 °C 50 mA for 24...240 V AC 50 mA for 24...240 V DC |
| input frequency | 0.0017-20 Hz |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP30 (casing) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 55-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | C-Tick GOST UL GL CSA |
| Standardi | NF EN 60255-6 IEC 60255-6 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60255-21-1 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.35 mm (f= 5-57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6/IEC 60255-21-1 1 gn (f= 57.6-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6/IEC 60255-21-1 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-3 immunity for industrial environments conforming to NF EN/IEC 61000-6-2 |
| non-dissipating shock wave | 4 kV |
| immunity to microbreaks | 50 ms |
| dielectric test voltage | 2 kV AC 50 Hz |




