RM35LV14MW Schneider Electric

RM35LV14MW Schneider Electric
Opis
liquid level control relay RM35-L - 24..240 V AC/DC - 1 C/O
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| utilisation category | AC-12 conforming to IEC 60947-5-1 AC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-14 conforming to IEC 60947-5-1 AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 |
| time delay type | adjustable 0.1...5 s, +/- 10 % |
| switching capacity in VA | 1250 VA |
| relay name | RM35L |
| relay type | level control relay |
| relay monitored parameters | detection by discrete sensors |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| maximum switching current | 5 A AC/DC |
| maximum power consumption in VA | 5 VA AC |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 250 V conforming to IEC 60664-1 |
| electrical durability | 100000 cycles |
| mechanical durability | 30000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM3 |
| local signalling | LED (yellow)relay ON: LED (green)power ON: LED (yellow)timer ON: |
| Širina | 35 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz +/- 10 % |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-264 V AC/DC |
| operating position | any position without |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| Označevanje | CE : EMC 89/336/EEC CE : 73/23/EEC |
| repeat accuracy | +/- 2 % for time delay |
| insulation resistance | > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60664-1 > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60664-1 > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60255-5 > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60664-1 |
| safety reliability data | B10d = 170000 MTTFd = 182.6 years |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| measurement accuracy | +/- 10 % of the full scale value +/- 20 % for the HS range |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | - 15 % + 10 % Un |
| maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| maximum power consumption in W | 1.5 W DC |
| nominal output current | 5 A |
| reset time | 1000 ms 4000 ms |
| functionality | discrete sensor detection |
| operating rate | <= 360 operations/hour full load |
| maximum cable distance between devices | 100 m |
| measurement error | 0.5 %/°C with temperature variation |
| output contacts | 1 C/O |
| run-up delay at power-up | 0.5 s |
| cable capacitance | 10 nF for probe cable |
| maximum supply current for sensors | 40 mA |
| sensitivity adjustment | 5-100 % |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP30 (casing) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 55-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | GOST CSA UL GL C-Tick |
| Standardi | EN/IEC 60255-6 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60255-21-1 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.35 mm (f= 5-57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 57.6-150 Hz) conforming to IEC 60255-21-1 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-3 immunity for industrial environments conforming to NF EN/IEC 61000-6-2 |
| immunity to microbreaks | 100 ms DC 90 ms AC |
| dielectric test voltage | 2 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60255-5 2 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60664-1 |




