RM35JA32MT Schneider Electric

RM35JA32MT Schneider Electric
Opis
Current control relay 0.15A…15A, 2 C/O
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| time delay type | adjustable 0.1...30 s, +/- 10 % of the full scale value on crossing the threshold Tt |
| measurement range | 0.15...1.5 A E1-M terminals 0.5...5 A E2-M terminals 1.5...15 A E3-M terminals 150 mA...15 A current AC/DC 50/60 Hz |
| switching capacity in VA | 2000 VA |
| relay name | RM35JA |
| relay type | current control relay |
| relay monitored parameters | overcurrent or undercurrent detection overcurrent or undercurrent in window mode |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Teža izdelka | 0.12 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end screw terminals, 1 x 0.5...1 x 3.3 mm² (AWG 20...AWG 12) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end |
| electrical durability | 100000 cycles |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM3 |
| Širina | 35 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| [Us] rated supply voltage | 380...415 V AC 50/60 Hz +/- 10 % |
| Omejitve napajalne napetosti | 323-456.5 V AC |
| contacts material | cadmium free |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| repeat accuracy | +/- 0.5 % for input and measurement circuit +/- 2 % for time delay |
| status LED | LED (yellow)relay ON: LED (green)power ON: |
| insulation resistance | > 100 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60255-27 |
| insulation | between supply and measurement |
| mounting position | any position |
| power consumption in VA | 8-8 VA AC |
| safety reliability data | MTTFd = 296.8 years B10d = 270000 |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 III conforming to UL 508 |
| maximum switching current | 8 A AC |
| response time | <= 500 ms (on crossing the threshold) |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | - 15 % + 10 % Un |
| resistance across terminals | 0.005 Ohm at E3-M terminals 0.015 Ohm at E2-M terminals 0.05 Ohm at E1-M terminals |
| maximum switching voltage | 250 V AC |
| utilisation category | AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-1 conforming to IEC 60947-4-1 DC-1 conforming to IEC 60947-4-1 |
| hysteresis | 5-50 % adjustable of threshold setting for overcurrent or undercurrent detection 3-3 % fixed of full scale for window mode |
| nominal output current | 8 A |
| setting accuracy of time delay | 10 P |
| reset time | 1500 ms at maximum voltage |
| functionality | overcurrent or undercurrent detection |
| maximum measuring cycle | 100 ms measurement cycle as true rms value |
| switching threshold drift | <= 0.05 % per degree centigrade depending permissible ambient air temperature <= 1 % within the supply voltage range |
| measurement error | < 1 % over the whole range with voltage variation 0.05 %/°C with temperature variation |
| internal input resistance | 0.005 Ohm 0.015 Ohm 0.05 Ohm |
| output contacts | 2 C/O |
| setting accuracy of the switching threshold | +/- 10 % of the full scale for 1.5 A +/- 10 % of the full scale for 5 A +/- 20 % of the full scale for 15 A |
| threshold setting | 10...100 % |
| time delay drift | <= 0.05 % per degree centigrade depending permissible ambient air temperature <= 1 % within the supply voltage range |
| run-up delay at power-up | 0.3 s |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C at 60 Hz -20-60 °C at 50 Hz AC/DC |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP50 (front panel) conforming to IEC 60529 IP30 (housing) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 3 conforming to UL 508 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 93-97 % at 25-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | CCC EAC CSA China RoHS RCM UL GL CE |
| Standardi | EN/IEC 60255-1 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn (duration = 11 ms) for not in operation conforming to IEC 60068-2-27 5 gn (duration = 11 ms) for in operation conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.075 mm (f= 10-58.1 Hz) not in operation conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 10-58.1 Hz) not in operation conforming to IEC 60068-2-6 0.035 mm (f= 58.1-150 Hz) in operation conforming to IEC 60068-2-6 0.5 gn (f= 58.1-150 Hz) in operation conforming to IEC 60068-2-6 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | immunity for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-1 immunity for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-2 emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 electrostatic discharge - test level: 6 kV level 3 (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2 electrostatic discharge - test level: 8 kV level 3 (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2 radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test - test level: 10 V/m level 3 conforming to IEC 61000-4-3 electrical fast transient/burst immunity test - test level: 4 kV level 4 (direct) conforming to IEC 61000-4-4 electrical fast transient/burst immunity test - test level: 2 kV level 4 (capacitive coupling) conforming to IEC 61000-4-4 surge immunity test - test level: 4 kV level 4 (common mode) conforming to IEC 61000-4-5 surge immunity test - test level: 2 kV level 4 (differential mode) conforming to IEC 61000-4-5 conducted and radiated emissions class B group 1 conforming to CISPR 11 conducted and radiated emissions class B conforming to CISPR 22 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments (except radiated emission) conforming to EN/IEC 61000-6-3 |
| environmental characteristic | 3K3 C |
| immunity to microbreaks | 50 ms |
| dielectric test voltage | 2.5 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60255-27 |




