RM22JA21MR Schneider Electric

RM22JA21MR Schneider Electric
Opis
Overcurrent control relay 4mA…1A, 2 C/O
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| time delay type | without |
| measurement range | 4...40 mA E1-M terminals 20...200 mA E2-M terminals 100...1000 mA E3-M terminals 4 mA...1 A current AC/DC 50/60 Hz |
| switching capacity in VA | 2000 VA |
| relay name | RM22JA |
| relay type | current control relay |
| relay monitored parameters | overcurrent detection |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Teža izdelka | 0.11 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end screw terminals, 1 x 0.5...1 x 3.3 mm² (AWG 20...AWG 12) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end |
| electrical durability | 100000 cycles |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM22 |
| Širina | 22.5 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz +/- 10 % |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-264 V AC/DC |
| contacts material | cadmium free |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| repeat accuracy | +/- 0.5 % for input and measurement circuit +/- 0.2 % for time delay |
| status LED | LED (yellow)relay ON: LED (green)power ON: |
| insulation resistance | > 100 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60255-27 |
| insulation | between supply and measurement |
| mounting position | any position |
| power consumption in VA | 3.5-3.5 VA AC |
| safety reliability data | MTTFd = 296.8 years B10d = 270000 |
| supply frequency | 50...60 Hz +/- 10 % |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 III conforming to UL 508 |
| maximum switching current | 8 A AC |
| response time | <= 500 ms |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | - 15 % + 10 % Un |
| resistance across terminals | 2.5 Ohm at E1-M terminals 0.5 Ohm at E2-M terminals 0.1 Ohm at E3-M terminals |
| maximum switching voltage | 250 V AC |
| maximum power consumption in W | 1.5 W DC |
| utilisation category | AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-1 conforming to IEC 60947-4-1 DC-1 conforming to IEC 60947-4-1 |
| hysteresis | 5-50 % adjustable of threshold setting |
| nominal output current | 8 A |
| setting accuracy of time delay | 10 P |
| reset time | 1500 ms at maximum voltage |
| maximum measuring cycle | 100 ms measurement cycle as true rms value |
| switching threshold drift | <= 0.05 % per degree centigrade depending permissible ambient air temperature <= 1 % within the supply voltage range |
| measurement error | < 1 % over the whole range with voltage variation 0.05 %/°C with temperature variation |
| internal input resistance | 0.1 Ohm 2.5 Ohm 0.5 Ohm |
| output contacts | 2 C/O |
| setting accuracy of the switching threshold | +/- 10 % of the full scale |
| threshold setting | 10...100 % |
| time delay drift | <= 0.05 % per degree centigrade depending permissible ambient air temperature <= 1 % within the supply voltage range |
| run-up delay at power-up | 0.3 s |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C at 60 Hz -20-60 °C at 50 Hz AC/DC |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP40 (housing) conforming to IEC 60529 IP50 (front panel) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 3 conforming to UL 508 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 93-97 % at 25-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | EAC CSA China RoHS CE RCM CCC UL GL |
| Standardi | EN/IEC 60255-1 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn (duration = 11 ms) for not in operation conforming to IEC 60068-2-27 5 gn (duration = 11 ms) for in operation conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.075 mm (f= 10-58.1 Hz) not in operation conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 10-58.1 Hz) not in operation conforming to IEC 60068-2-6 0.035 mm (f= 58.1-150 Hz) in operation conforming to IEC 60068-2-6 0.5 gn (f= 58.1-150 Hz) in operation conforming to IEC 60068-2-6 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | immunity for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-1 surge immunity test - test level: 4 kV level 4 (common mode) conforming to IEC 61000-4-5 surge immunity test - test level: 2 kV level 4 (differential mode) conforming to IEC 61000-4-5 conducted and radiated emissions class B group 1 conforming to CISPR 11 conducted and radiated emissions class B conforming to CISPR 22 immunity for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-2 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-3 emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 electrostatic discharge - test level: 6 kV level 3 (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2 electrostatic discharge - test level: 8 kV level 3 (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2 radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test - test level: 10 V/m level 3 conforming to IEC 61000-4-3 electrical fast transient/burst immunity test - test level: 4 kV level 4 (direct) conforming to IEC 61000-4-4 electrical fast transient/burst immunity test - test level: 2 kV level 4 (capacitive coupling) conforming to IEC 61000-4-4 |
| immunity to microbreaks | 50 ms |
| dielectric test voltage | 2.5 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60255-27 |




