RM17UAS14 Schneider Electric

RM17UAS14 Schneider Electric
Opis
voltage control relay RM17-U - range 9..15 V DC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| utilisation category | AC-12 conforming to IEC 60947-5-1 AC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-14 conforming to IEC 60947-5-1 AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 DC-14 conforming to IEC 60947-5-1 |
| product specific application | for single-phase and DC supply |
| time delay type | adjustable 0.1...10 s, 0 + 10 % on crossing the threshold |
| measurement range | 9...15 V voltage DC |
| switching capacity in VA | 1250 VA |
| relay name | RM17UAS |
| relay type | voltage control relay |
| relay monitored parameters | overvoltage or undervoltage detection self-powered |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| maximum switching current | 5 A AC/DC |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Teža izdelka | 0.08 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...2 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 250 V conforming to IEC 60664-1 400 V conforming to IEC 60664-1 |
| electrical durability | 100000 cycles |
| mechanical durability | 30000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM17 |
| local signalling | LED (green)power ON: LED (yellow)relay ON: |
| Širina | 17.5 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| [Us] rated supply voltage | 12 V DC 50/60 Hz +/- 10 % |
| Omejitve napajalne napetosti | 7-20 V DC |
| operating position | any position without |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| repeat accuracy | +/- 0.5 % for input and measurement circuit +/- 1 % for time delay |
| insulation resistance | > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60664-1 |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| measurement accuracy | +/- 10 % of the full scale value |
| maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| maximum power consumption in W | 1 W DC |
| hysteresis | 5-20 % of threshold setting |
| nominal output current | 5 A |
| reset time | 1500 ms time delay |
| immunity to microbreaks | 20 ms at 12 V |
| operating rate | <= 360 operations/hour full load |
| maximum measuring cycle | 150 ms measurement cycle as true rms value |
| measurement error | < 1 % over the whole range with voltage variation 0.2 %/°C with temperature variation |
| output contacts | 1 C/O |
| run-up delay at power-up | 100 ms DC 500 ms AC |
| polarity | non reversible polarity on DC supply |
| quality labels | CE |
| control circuit frequency | 50...60 Hz +/- 10 % |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP30 (casing) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 55-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | CSA C-Tick GL UL GOST |
| Standardi | EN/IEC 60255-6 |
| Odporno proti udarcu | 5 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.35 mm (f= 5-57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 57.6-150 Hz) conforming to IEC 60255-21-1 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-3 immunity for industrial environments conforming to NF EN/IEC 61000-6-2 |
| directives | 73/23/EEC - low voltage directive 89/336/EEC - electromagnetic compatibility |
| non-dissipating shock wave | 4 kV conforming to IEC 60255-5 4 kV conforming to IEC 60664-1 4 kV conforming to IEC 61000-4-5 |
| dielectric test voltage | 2 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60255-5 2 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60664-1 |




