RM17JC00MW Schneider Electric

RM17JC00MW Schneider Electric
Opis
current control relay RM17-J - range: 2..20 A
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Control |
| Izdelek ali sestavni del | modular measurement and control relays |
| utilisation category | AC-12 conforming to IEC 60947-5-1 AC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-14 conforming to IEC 60947-5-1 AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 DC-14 conforming to IEC 60947-5-1 |
| time delay type | without |
| measurement range | 2...20 A current |
| switching capacity in VA | 1250 VA |
| relay name | RM17JC |
| relay type | current control relay |
| relay monitored parameters | overcurrent detection |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| maximum power consumption in VA | 3 VA |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Teža izdelka | 0.13 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 400 V conforming to IEC 60664-1 |
| electrical durability | 100000 cycles |
| mechanical durability | 30000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | RM17 |
| local signalling | LED (green)power ON: LED (yellow)relay ON: |
| Širina | 17.5 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz +/- 10 % |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-264 V AC/DC |
| contacts material | cadmium free |
| operating position | any position without |
| housing material | self-extinguishing plastic |
| Označevanje | CE : 73/23/EEC CE : EMC 89/336/EEC |
| input current | 100000 mA permanent at 25 °C 300000 mA non repetitive < 3 s at 25 °C |
| repeat accuracy | +/- 0.5 % for input and measurement circuit |
| insulation resistance | > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60664-1 |
| insulation | between supply and measurement |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| measurement accuracy | +/- 10 % of the full scale value |
| response time | < 200 ms (in the event of a fault) |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | - 15 % + 10 % Un |
| maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| maximum power consumption in W | 1 W |
| hysteresis | 15-15 % fixed of threshold setting |
| nominal output current | 5 A |
| functionality | overcurrent detection |
| operating rate | <= 360 operations/hour full load |
| maximum measuring cycle | 30 ms measurement cycle as true rms value |
| measurement error | +/- 0.05 %/°C with temperature variation < 1 % over the whole range with voltage variation |
| output contacts | 1 C/O |
| threshold setting | 10...100 % |
| run-up delay at power-up | 0.5 s |
| polarity | yes DC |
| control circuit frequency | 40...70 Hz sinusoidal |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-50 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP30 (casing) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 55-55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Certifikati izdelkov | GL C-Tick GOST UL CSA |
| Standardi | EN/IEC 60255-6 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60255-21-1 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.35 mm (f= 5-57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 57.6-150 Hz) conforming to IEC 60255-21-1 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | emission standard for industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-4 emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to EN/IEC 61000-6-3 immunity for industrial environments conforming to NF EN/IEC 61000-6-2 |
| non-dissipating shock wave | 4 kV |
| immunity to microbreaks | 10 ms |
| dielectric test voltage | 2 kV AC 50 Hz |




