RE22R2QGMR Schneider Electric

RE22R2QGMR Schneider Electric
Opis
Star-Delta Timing Relay - 0.05s…300h - 24…240V AC/DC - 2C/O
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Time |
| Izdelek ali sestavni del | modular timing relay |
| Kratko ime naprave | RE22 |
| nominal output current | 8 A |
| discrete output type | relay |
| Komplementarno | |
| mounting support | 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Teža izdelka | 0.105 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.5...1 x 3.3 mm² (AWG 20...AWG 12) solid without cable end screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end |
| control type | rotary knob diagnostic button |
| electrical durability | 100000 cycles, 8 A at 250 V, AC-1 100000 cycles, 2 A at 24 V, DC-1 |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 5 kV for 1.2-50 µs conforming to IEC 60664-1 |
| Širina | 22.5 mm |
| tightening torque | 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| contacts type and composition | 2 C/O timed contact, cadmium free 2 C/O |
| housing material | self-extinguishing |
| input voltage | <= 2.4 V |
| repeat accuracy | +/- 0.5 % conforming to IEC 61812-1 |
| maximum delay response | 100 ms |
| status LED | LED backlight green (steady) for dial pointer indication LED yellow (steady) for output relay energised LED yellow (fast flashing) for timing in progress and output relay de-energised LED yellow (slow flashing) for timing in progress and output relay energised |
| insulation resistance | 100 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60664-1 |
| mounting position | any position |
| power consumption in W | 1.5 W at 240 V DC |
| power consumption in VA | 3-3 VA at 240 V AC |
| safety reliability data | MTTFd = 342.4 years B10d = 320000 |
| supply frequency | 50...60 Hz +/- 5 % |
| overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| time delay range | 3...30 s 0.05...1 s 30...300 s 30...300 min 0.3...3 s 1...10 s 3...30 h 10...100 s 30...300 h 3...30 min |
| maximum switching current | 8 A |
| minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| maximum switching voltage | 250 V AC |
| setting accuracy of time delay | +/- 10 % of full scale at 25 °C conforming to IEC 61812-1 |
| creepage distance | 4 kV/3 conforming to IEC 60664-1 |
| voltage range | 0.85...1.1 Us |
| reset time | 120 ms on de-energisation |
| voltage drift | +/- 0.2 %/V |
| functionality | star-delta starter timing |
| temperature drift | +/- 0.05 %/°C |
| time delay type | Qg Qg |
| immunity to microbreaks | 10 ms |
| switching capacity in VA | 2000 VA |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP40 housing: conforming to IEC 60529 IP20 terminals: conforming to IEC 60529 IP50 front panel: conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % at 25-55 °C |
| Certifikati izdelkov | CCC CSA RCM GL EAC CE UL China RoHS |
| Standardi | UL 508 IEC 61812-1 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn not operating for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 5 gn in operation for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 20 m/s² (f= 10-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | fast transients immunity test - test level: 1 kV level 3 (capacitive connecting clip) conforming to IEC 61000-4-4 immunity to microbreaks and voltage drops - test level: 100 % (20 ms) conforming to IEC 61000-4-11 surge immunity test - test level: 1 kV level 3 (differential mode) conforming to IEC 61000-4-5 surge immunity test - test level: 2 kV level 3 (common mode) conforming to IEC 61000-4-5 electrostatic discharge - test level: 6 kV level 3 (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2 electrostatic discharge - test level: 8 kV level 3 (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2 radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test - test level: 10 V/m level 3 (80 MHz...1 GHz) conforming to IEC 61000-4-3 conducted RF disturbances - test level: 10 V level 3 (0.15...80 MHz) conforming to IEC 61000-4-6 fast transient bursts - test level: 2 kV level 3 (direct contact) conforming to IEC 61000-4-4 immunity to microbreaks and voltage drops - test level: 30 % (500 ms) conforming to IEC 61000-4-11 |
| directives | 2006/95/EC - low voltage directive 2004/108/EC - electromagnetic compatibility |
| dielectric strength | 2.5 kV for 1 mA/1 minute at 50 Hz between relay output and power supply with basic insulation conforming to IEC 61812-1 |




