KTA2000ED340 Schneider

KTA2000ED340 Schneider
Opis
Canalis - Al length for plug-in tap-off unit - 2000A - 3L+PE - 4m standard
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Canalis |
| Izdelek ali sestavni del | busbar trunking |
| product name | KT |
| Skupina izdelkov | Canalis |
| Aplikacija naprave | high power distribution |
| Kratko ime naprave | KTA |
| [Ie] rated operational current | 2000 A at 35 °C |
| busbar description | distribution length |
| earth circuit | standard earth |
| variant | reinforced version |
| number of tap-off outlets | 3 |
| Provided equipment | trunking unit jointing unit |
| Material | aluminium |
| length | 4000-4000 mm |
| nominal output current | 25-630 A |
| busbar trunking polarity | 3L + PE |
| Komplementarno | |
| network frequency | 50/60 Hz |
| Višina | 204 mm |
| mounting support | pendant cantilever arm |
| Teža izdelka | 88 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 1000 V |
| mounting mode | by hook |
| colour | white (RAL 9001) |
| Širina | 140 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 1000 V |
| standards | IEC 61439-1 IEC 61439-6 |
| contacts material | copper |
| [Icw] rated short-time withstand current | 110 kA |
| dimension type | fix |
| installation direction | horizontal vertical |
| THDI | 0-15 % 2000 A 15-33 % 2500 A 33-100 % 3200 A |
| linear resistance | L: R1 35 °C= 0.034 mΩ/m at Inc and 50 Hz L: X1 35 °C= 0.011 mΩ/m at Inc and 50 Hz L: Z1 35 °C= 0.035 mΩ/m at Inc and 50 Hz L - PE: R0 20 °C= 0.42 mΩ/m symmetrical components method L - PE: X0 20 °C= 0.286 mΩ/m symmetrical components method L - PE: Z0 20 °C= 0.508 mΩ/m symmetrical components method L - L: Rb0 20 °C= 0.059 mΩ/m impedance method L - PE: Rb0 20 °C= 0.231 mΩ/m impedance method L - L: Rb1 35 °C= 0.075 mΩ/m at Inc with impedance method L - PE: Rb1 35 °C= 0.292 mΩ/m at Inc with impedance method L - L: Xb 35 °C= 0.015 mΩ/m at Inc and 50 Hz with impedance method L - PE: Xb 35 °C= 0.17 mΩ/m at Inc and 50 Hz with impedance method L: R20 20 °C= 0.028 mΩ/m PE: 20 °C= 0.126 mΩ/m |
| electrical connection | sliding contact |
| housing material | polyester film |
| neutral position | right |
| tap-off unit interval | 1000 mm |
| linear load | 22 kg/m |
| radiated magnetic field | 1.3 µT |
| maximum voltage drop | <0.0029 V with power factor = 1 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.003 V with power factor = 0.9 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.0029 V with power factor = 0.8 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.0027 V with power factor = 0.7 at 50 Hz with 1A for 100 m long |
| [Ipk] rated peak withstand current | 242 kA |
| thermal stress limit | 4900 A².s |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-35 °C (100 % of In) 35-40 °C (97 % of In) 40-45 °C (93 % of In) 45-50 °C (90 % of In) 50-55 °C (86 % of In) |
| IP stopnja zaščite | IP55 conforming to IEC 60529 |
| IK stopnja zaščite | IK08 conforming to IEC 62262 |




