KNT100ED4303 Schneider Electric

KNT100ED4303 Schneider Electric
Opis
STRAIGHT LENGTH 100 A
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Canalis |
| Izdelek ali sestavni del | busbar trunking |
| product name | KN |
| Skupina izdelkov | Canalis |
| Aplikacija naprave | low power distribution |
| Kratko ime naprave | KNT |
| [Ie] rated operational current | 100 A at 35 °C |
| busbar description | distribution length |
| number of tap-off outlets | 3 |
| length | 3 m |
| busbar trunking polarity | 3L + PEN 3L + N + PE |
| Komplementarno | |
| network frequency | 50/60 Hz |
| Teža izdelka | 6.7 kg |
| control type | communicating |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 500 V |
| mounting mode | by screws |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| colour | white (RAL 9001) |
| Širina | 92 mm |
| Globina | 27.5 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230...500 V |
| standards | IEC 61439-6 IEC 60439-2 |
| [Icw] rated short-time withstand current | 2.8 kA |
| THDI | 0-15 % 100 A 15-33 % 80 A 33-100 % 63 A |
| linear resistance | 0.85 mΩ/m R20 20 °C phase conductor 1.66 mΩ/m X0 20 °C symmetrical components method Ph/PE 4.18 mΩ/m Z0 20 °C symmetrical components method Ph/PE 1.71 mΩ/m Rb0 20 °C impedance method Ph/Ph 1.73 mΩ/m Rb0 20 °C impedance method Ph/N 2.03 mΩ/m Rb0 20 °C impedance method Ph/PE 2.05 mΩ/m Rb1 35 °C at Inc with impedance method Ph/Ph 2.07 mΩ/m Rb1 35 °C at Inc with impedance method Ph/N 2.43 mΩ/m Rb1 35 °C at Inc with impedance method Ph/PE 0.52 mΩ/m Xb 35 °C at Inc and 50 Hz with impedance method Ph/Ph 0.78 mΩ/m Xb 35 °C at Inc and 50 Hz with impedance method Ph/N 1.02 mΩ/m R1 35 °C at Inc and 50 Hz phase conductor 0.96 mΩ/m Xb 35 °C at Inc and 50 Hz with impedance method Ph/PE 0.25 mΩ/m X1 35 °C at Inc and 50 Hz phase conductor 1.05 mΩ/m Z1 35 °C at Inc and 50 Hz phase conductor 1.09 mΩ/m 20 °C protective conductor 3.72 mΩ/m R0 20 °C symmetrical components method Ph/N 1.56 mΩ/m X0 20 °C symmetrical components method Ph/N 4.03 mΩ/m Z0 20 °C symmetrical components method Ph/N 3.84 mΩ/m R0 20 °C symmetrical components method Ph/PE |
| electrical connection | lubricated sliding contact |
| neutral position | up |
| radiated magnetic field | 0.106 µT |
| maximum voltage drop | <0.088 V with power factor = 1 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.089 V with power factor = 0.9 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.084 V with power factor = 0.8 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.077 V with power factor = 0.7 at 50 Hz with 1A for 100 m long |
| [Ipk] rated peak withstand current | 14 kA |
| thermal stress limit | 8000 kA².s |
| number of circuits | 1 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-35 °C (100 % of In) 35-40 °C (97 % of In) 40-45 °C (94 % of In) 45-50 °C (91 % of In) 50-55 °C (87 % of In) |
| IP stopnja zaščite | IP55 conforming to IEC 60529 |
| IK stopnja zaščite | IK08 conforming to IEC 62262 |




