A9E16070 Schneider Electric

A9E16070 Schneider Electric
Opis
iRTMF multifunction time delay relay - 1 OC - 12-240 VAC/DC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Izdelek ali sestavni del | relay |
| product name | iRT |
| Skupina izdelkov | Acti 9 |
| Kratko ime naprave | iRTMF |
| relay application | time delay relay |
| signal contacts composition | 1 C/O |
| time delay type | multifunction |
| Komplementarno | |
| Višina | 93 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| 9 mm pitches | 2 |
| Teža izdelka | 0.065 kg |
| Povezave - terminali | tunnel type terminals for 2 cable(s) 1.5-1.5 mm² flexible with cable end tunnel type terminals for 2 cable(s) 1.5-1.5 mm² flexible without cable end tunnel type terminals for 2 cable(s) 2.5-2.5 mm² rigid with cable end tunnel type terminals for 2 cable(s) 2.5-2.5 mm² rigid without cable end |
| mounting mode | fixed |
| electrical durability | AC-1: 100000 cycles |
| mechanical durability | 5000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | iRTMF |
| local signalling | LED, flashing for time delay |
| colour | white |
| Širina | 18 mm |
| Globina | 72 mm |
| [Us] rated supply voltage | 12...240 V AC at 50/60 Hz 12...240 V DC |
| [Ie] rated operational current | 8 A at 250 V AC 8 A at 250 V DC 0.01 A at 5 V DC |
| [Uc] control circuit voltage | 12...240 V AC 50/60 Hz 12...240 V DC |
| repeat accuracy | +/- 0.5 % |
| market segment | small commercial residential |
| time delay range | 0.1...360000 s |
| type of setting | A B C or H: 4 time delay types selection rotary knob: time delay configuration |
| impulse duration | > 100 ms |
| accuracy error | +/- 10 % |
| undervoltage behaviour | 100 ms |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -5-55 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| immunity to microbreaks | 20 ms |




