EZC400N3400N Schneider Electric

EZC400N3400N Schneider Electric
Opis
circuit breaker Easypact EZC400N - TMD - 400 A - 3 poles 3d
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| [In] rated current | 400 A at 40 °C |
| Serija izdelka | EasyPact |
| network type | AC DC |
| breaking capacity code | N |
| Izdelek ali sestavni del | circuit breaker |
| product name | EasyPact EZC |
| utilisation category | category A |
| Skupina izdelkov | EasyPact |
| breaking capacity | 36 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 40 kA Icu at 220/230 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 36 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 36 kA Icu at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| suitability for isolation | yes conforming to IEC 60947-2 |
| Opis polov | 3P |
| Aplikacija naprave | distribution |
| Kratko ime naprave | Easypact EZC400N |
| trip unit technology | thermal-magnetic |
| network frequency | 50/60 Hz |
| [Ics] rated service breaking capacity | 18 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 20 kA at 220/230 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 18 kA at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 18 kA at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| trip unit name | TM-D |
| trip unit rating | 350-350 A at 50 °C |
| protected poles description | 3t |
| protection type | overload protection short-circuit protection |
| circuit breaker name | Easypact EZC400N |
| [Ue] rated operational voltage | 250 V DC conforming to IEC 60947-2 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-2 |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| pollution degree | 3 conforming to IEC 60947 |
| Komplementarno | |
| Višina | 255 mm |
| contact position indicator | yes |
| earth-leakage protection | without |
| mounting support | backplate |
| Teža izdelka | 4.8 kg |
| control type | toggle |
| mounting mode | fixed |
| electrical durability | category A: 1000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| mechanical durability | 10000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | EZC400 |
| local signalling | positive contact indication |
| colour | black |
| Širina | 185 mm |
| Globina | 140 mm |
| long time pick-up adjustment type Ir | fixed |
| upside connection | front |
| magnetic tripping current | 5000-5000 A |
| downside connection | front |
| quantity per set | 1 piece |
| connection pitch | 44 mm |
| long time delay adjustment type | fixed |
| neutral protection setting | without protection |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -35-85 °C |
| IK stopnja zaščite | IK07 conforming to EN 50102 |
| Standardi | EN/IEC 60947-2 GB/T 14048.2 JIS C8201-2-2 EN/IEC 60947-1 |



