31367 Schneider Electric

31367 Schneider Electric
Opis
switch disconnector, Compact INV2000, visible break, 2000 A, standard version with black rotary handle, 4 poles
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | INV630b...2500 |
| network type | DC AC |
| Izdelek ali sestavni del | switch disconnector |
| product name | Compact INS |
| Skupina izdelkov | Compact |
| suitability for isolation | yes |
| Opis polov | 4P |
| Kratko ime naprave | Interpact INV2000 |
| network frequency | 50/60 Hz |
| [Ie] rated operational current | AC-21B: 2000 A AC 50/60 Hz 220/240 V AC-22B: 2000 A AC 50/60 Hz 480 V NEMA AC-22B: 2000 A AC 50/60 Hz 500/525 V AC-22B: 2000 A AC 50/60 Hz 660/690 V DC-21B: 2000 A DC 125 V 2 poles in series DC-22B: 2000 A DC 125 V 2 poles in series DC-21B: 2000 A DC 250 V 4 poles in series DC-22B: 2000 A DC 250 V 4 poles in series AC-21B: 2000 A AC 50/60 Hz 380/415 V AC-21B: 2000 A AC 50/60 Hz 440/480 V AC-21B: 2000 A AC 50/60 Hz 480 V NEMA AC-21B: 2000 A AC 50/60 Hz 500/525 V AC-21B: 2000 A AC 50/60 Hz 660/690 V AC-22B: 2000 A AC 50/60 Hz 220/240 V AC-22B: 2000 A AC 50/60 Hz 380/415 V AC-22B: 2000 A AC 50/60 Hz 440/480 V |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC 50/60 Hz 250 V DC |
| [Ith] conventional free air thermal current | 2000 A at 60 °C |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 12 kV |
| [Ui] rated insulation voltage | 1000 V AC 50/60 Hz |
| [Icm] rated short-circuit making capacity | 105 kA switch-disconnector alone 690 V AC at 50/60 Hz 105 kA with upstream protection circuit breaker 690 V AC at 50/60 Hz |
| pollution degree | 3 |
| contact position indicator | yes |
| visible break | yes |
| switch-disconnector name | Interpact INV2000 |
| Komplementarno | |
| Višina | 440 mm |
| mounting support | rail plate |
| Teža izdelka | 45 kg |
| control type | direct front rotary handle |
| mounting mode | fixed |
| electrical durability | AC-21B: 100 cycles 220/240 V AC 50/60 Hz AC-22B: 100 cycles 480 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AC-22B: 100 cycles 500/525 V AC 50/60 Hz AC-22B: 100 cycles 660/690 V AC 50/60 Hz DC-21B: 100 cycles 125 V DC 2 poles in series DC-22B: 100 cycles 125 V DC 2 poles in series DC-21B: 100 cycles 250 V DC 4 poles in series DC-22B: 100 cycles 250 V DC 4 poles in series AC-21B: 100 cycles 380/415 V AC 50/60 Hz AC-21B: 100 cycles 440/480 V AC 50/60 Hz AC-21B: 100 cycles 480 V AC 50/60 Hz conforming to NEMA AC-21B: 100 cycles 500/525 V AC 50/60 Hz AC-21B: 100 cycles 660/690 V AC 50/60 Hz AC-22B: 100 cycles 220/240 V AC 50/60 Hz AC-22B: 100 cycles 380/415 V AC 50/60 Hz AC-22B: 100 cycles 440/480 V AC 50/60 Hz |
| mechanical durability | 3000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | INV2000 |
| Širina | 347.5 mm |
| Globina | 227.5 mm |
| upside connection | front |
| downside connection | front |
| [Icw] rated short-time withstand current | 50 kA during 0.5 s conforming to IEC 60947-3 11 kA during 30 s conforming to IEC 60947-3 13 kA during 20 s conforming to IEC 60947-3 30 kA during 3 s conforming to IEC 60947-3 50 kA during 0.8 s conforming to IEC 60947-3 50 kA during 1 s conforming to IEC 60947-3 |
| connection pitch | 70 mm |
| rated duty | uninterrupted |
| handle colour | black |
| intermittent duty class | class 120 - 60 % |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP40 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -50-85 °C |
| IK stopnja zaščite | IK07 conforming to EN 50102 |
| Certifikati izdelkov | KEMA-KEUR |
| Standardi | IEC 60947-1 IEC 60947-3 |




