13983 Schneider Electric

13983 Schneider Electric
Opis
Kaedra - for modular device - 2 x 12 modules - 1+1 terminal blocks
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Kaedra |
| Izdelek ali sestavni del | weatherproof enclosure |
| Skupina izdelkov | Kaedra |
| Opis montažne plošče | slotted |
| enclosure type | enclosure for modular device |
| accessories included with enclosure | 1 terminal block 22 holes 2 wiring straps 1 terminal block support 1 terminal block 4 holes 2 marking kits |
| Komplementarno | |
| Višina | 460 mm |
| 9 mm pitches | 24 |
| colour | door: transparent green enclosure: light grey (RAL 7035) |
| Širina | 340 mm |
| Globina | 160 mm |
| [In] rated current | 63 A |
| locking options description | optional keylock |
| enclosure material | self-extinguishing polymer |
| provided equipment | 2 marking kit 2 wiring strap 1 terminal block 4 holes 1 terminal block support 1 terminal block 22 holes |
| market segment | residential small commercial |
| number of terminal blocks | 1 with 4 outgoers 1 with 22 outgoers |
| total number of 18 mm modules | 24 |
| internal depth | 88 mm |
| type of rail | DIN |
| enclosure mounting | surface |
| distribution block outgoers | 13 x 10 mm² 13 x 16 mm² |
| Razred električne izolacije | double insulation class II |
| power dissipation in W | 34 W |
| number of horizontal rows | 2 |
| type of front cover | transparent reversible |
| number of 18 mm modules per row | 12 |
| targeted country | Spain |
| number of pre-cutouts PG ISO | 17 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP65 conforming to IEC 60529 |
| overvoltage category | II |
| IK stopnja zaščite | IK09 conforming to EN 50102 |
| Standardi | EN 50102 IEC 60529 IEC 60439-3 EN 50262 IEC 60695-2-1 IEC 670 |
| fire resistance | 650 °C conforming to IEC 60695-2-1 |
| environmental characteristic | UV resistant: class 3 conforming to ISO 4582:2010 ultraviolet degradation test conforming to ISO 4892-2:2013 |




