MGU5.512.18 Schneider

MGU5.512.18 Schneider
Opis
Unica - rotary dimmer - 230 VAC - 40...1000 W/VA - white
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Unica |
| Izdelek ali sestavni del | rotary dimmer |
| fixing mode | screws |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50 Hz |
| Predstavitev naprave | mechanism with fixing frame |
| cover plate colour tint | white |
| aesthetic name | Unica (standard aesthetic) |
| number of modules | 2 modules |
| dimmer application | motor inductive load resistive load |
| Komplementarno | |
| Višina | 70.9 mm |
| Teža izdelka | 0.1215 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals |
| Širina | 70.9 mm |
| Globina | 54 mm |
| product certifications | AENOR CE |
| standards | EN 60669-2-1 |
| Material | ASA + PC: mechanism cover zamak: fixing frame |
| protection type | current protection electronic overvoltage protection |
| Označevanje | L+N |
| clamping connection capacity | <= 2 x 2.5 mm² for flexible cable(s) <= 2 x 2.5 mm² for rigid cable(s) |
| ambient air temperature for operation | 5-30 °C |
| embedding depth | 34 mm |
| total number of wires | 3 |
| ambient air temperature for storage | -20-60 °C |
| load type | 230 V AC halogen lamp - 40...1000 W 230 V AC incandescent lamp - 40...1000 W low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer - 40...1000 VA 230 V AC motor - 60...600 W |
| maximum permanent current | 2.6 A |
| dimmer control | ON/OFF push |
| Okolje | |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| IK stopnja zaščite | IK01 |
| environmental characteristic | acetone window-cleaning fluid alcohol ammonia petrol liquid soap bleach oil UV resistant |
| environmental health and issues | halogen free |




