MGU3.535.18 Schneider

MGU3.535.18 Schneider
Opis
Unica - time delay switch - 230V AC - 2 m - white
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Unica |
| Izdelek ali sestavni del | time delay switch |
| Predstavitev naprave | complete product |
| cover plate colour tint | white |
| aesthetic name | Unica (standard aesthetic) |
| Komplementarno | |
| Višina | 45 mm |
| Teža izdelka | 0.078 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals |
| Širina | 45 mm |
| Globina | 47 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC +/- 10 % at 50 Hz |
| Material | ASA + PC: mechanism cover |
| fuse type | electronic |
| protection type | current protection electronic overvoltage protection |
| contacts type and composition | 1 NO |
| Označevanje | L+N |
| clamping connection capacity | <= 2 x 2.5 mm² for flexible cable(s) <= 1 x 1.5 mm² for rigid cable(s) |
| Način pritrjevanja | clip-in |
| market segment | residential small commercial |
| embedding depth | 34 mm |
| time delay range | 2 s...12 min |
| load type | 230 V AC incandescent lamp - 1840 W contactor - 200 W 230 V AC halogen lamp - 1840 W 230 V AC fan - 600 W 230 V AC convector - 1840 W low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer - 1840 VA low voltage halogen lamp with electronic transformer - 1840 VA fluorescent tube conventional ballast - 1840 VA compact fluorescent lamp - 1840 W LED lamp |
| number of modules | 2 modules |
| pilot light | neon locator lamp, colour: blue, current consumption: 1 mA, temperature rise: max +15 ºC above ambient temperature |
| connected auxiliaries | maximum 25 auxiliary push-buttons maximum 5 auxiliary push-buttons with light indication |
| load interrupting current | 8 A |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 5-30 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -20-60 °C |
| IK stopnja zaščite | IK01 |
| Certifikati izdelkov | AENOR CE |
| Standardi | EN 60669-2-1 |
| environmental characteristic | acetone window-cleaning fluid liquid soap alcohol UV resistant ammonia bleach oil petrol |
| environmental health and issues | halogen free |




