MGU3.515.30 Schneider Electric

MGU3.515.30 Schneider Electric
Opis
Unica Top/Class - pushbutton dimmer - 230 VAC - 20...250 W/VA - aluminium
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Unica |
| Izdelek ali sestavni del | push-button dimmer |
| fixing mode | clip-in |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50 Hz |
| Predstavitev naprave | mechanism |
| cover plate colour tint | aluminium |
| aesthetic name | Unica Top - Unica Class |
| number of modules | 2 modules |
| dimmer application | inductive load fan resistive load |
| Komplementarno | |
| Višina | 45 mm |
| Teža izdelka | 0.078 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals |
| Širina | 45 mm |
| Globina | 47 mm |
| product certifications | AENOR CE |
| standards | EN 60669-2-1 |
| Material | ASA + PC: mechanism cover |
| protection type | electronic overvoltage protection current protection |
| Označevanje | L+N |
| clamping connection capacity | <= 2 x 2.5 mm² |
| ambient air temperature for operation | 5-30 °C |
| market segment | small commercial residential |
| embedding depth | 34 mm |
| total number of wires | 3 |
| ambient air temperature for storage | -20-60 °C |
| load type | 230 V AC incandescent lamp - 20...250 W 230 V AC halogen lamp - 20...350 W low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer - 20...350 VA low voltage halogen lamps with toroidal transformer - 20...300 VA 230 V AC fan - 20...200 W 230 V AC convector - 20...350 W |
| maximum permanent current | 1.5 A |
| dimmer control | impulse |
| connected auxiliaries | maximum 25 auxiliary switches maximum 5 with light indication |
| Okolje | |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| IK stopnja zaščite | IK01 |
| environmental characteristic | UV resistant alcohol ammonia petrol oil liquid soap acetone bleach window-cleaning fluid |
| environmental health and issues | halogen free |




