LTMR08PBD Schneider Electric

LTMR08PBD Schneider Electric
Opis
motor controller LTMR TeSys T - 24 V DC 8 A for Profibus DP
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Izdelek ali sestavni del | motor controller |
| product name | TeSys T |
| Skupina izdelkov | TeSys |
| Aplikacija naprave | equipment monitoring and control |
| Kratko ime naprave | LTMR |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC |
| communication port protocol | Profibus DP |
| supply voltage limits | 20.4-26.24 V DC |
| current consumption | 56...127 mA |
| bus type | Profibus DP polarised 2-wire RS485 interface, addressing 1...125, transmission rate 9.6 kbit/s...12 Mbit/s, SUB-D 9 with 2 shielded twisted pairs, type A Profibus DP polarised 2-wire RS485 interface, addressing 1...125, transmission rate 9.6 kbit/s...12 Mbit/s, terminal block with 2 shielded twisted pairs, type A |
| measurement current | 0.4-8 A |
| Komplementarno | |
| Višina | 61 mm |
| Teža izdelka | 0.53 kg |
| Povezave - terminali | control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) solid without cable end control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end control circuit: connector 2 cable(s) 0.5-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1 mm² (AWG 24...AWG 14) solid without cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 690 V conforming to EN/IEC 60947-1 690 V conforming to CSA C22.2 No 14 690 V conforming to UL 508 |
| Kompatibilnostna koda | LTMR |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV current or voltage measurement circuit conforming to EN/IEC 60947-4-1 0.8 kV communication circuit conforming to EN/IEC 60947-4-1 0.8 kV supply, inputs and outputs conforming to EN/IEC 60947-4-1 |
| Širina | 91 mm |
| Globina | 122.5 mm |
| tightening torque | control circuit: 0.5-0.6 N.m flat screwdriver 3 mm |
| protection type | thermal protection load fluctuation power factor variation phase failure overload reverse polarity protection overload (long time) earth-leakage protection locked rotor thermal overload protection phase unbalance |
| contacts type and composition | 1 NO + 1 NC fault signal 3 NO |
| connection pitch | 5.08 mm |
| maximum operating rate | 1800 cyc/h |
| input current | 7 mA |
| overvoltage category | III |
| electromagnetic compatibility | electrostatic discharge, 3, 8 kV air, 6 kV contact, conforming to EN/IEC 61000-4-2 control circuit: surges (common mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5 communication: surges (common mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5 relay outputs and supply: surges (serial mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5 relay outputs and supply: surges (common mode), 4 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5 radiated RF fields, 3, 10 V/m, conforming to EN/IEC 61000-4-3 fast transients immunity test (other circuits), level 3, 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-4 fast transients immunity test (on supply and relay outputs), level 4, 4 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-4 voltage dips and interruptions immunity test, 70 %, 500 ms, conforming to EN/IEC 61000-4-11 conducted RF disturbances, 10 V, conforming to EN/IEC 61000-4-6 temperature sensor: surges (serial mode), 0.5 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5 temperature sensor: surges (common mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5 control circuit: surges (serial mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5 |
| measurement accuracy | 5...15 % earth fault current internal measurement 1 % voltage (100...830 V) 3 % power factor 5 % earth fault current external measurement +/- 30 min/year internal clock 0,02 temperature 1 % current 5 % active and reactive power |
| pollution degree | 3 |
| associated fuse rating | 4 A gG for output 0.5 A gG for control circuit |
| web services | web server |
| short-circuit withstand | 100 kA conforming to EN/IEC 60947-4-1 |
| current state 1 guaranteed | logic input: < 15 V and 2...15 mA for 15 ms |
| current state 0 guaranteed | logic input: < 5 V and <= 15 mA for 5 ms |
| load current | 5 A at 250 V AC for logic output 5 A at 30 V DC for logic output |
| permissible power | 480 VA (AC-15), Ie = 2 A, 500000 cycles (output) 30 W (DC-13), Ie = 1.25 A, 500000 cycles (output) |
| network and machine diagnosis type | motor control command recording running hours counter/operating time trip history information fault recording starting current and time phase fault and earth fault trip counters remaining operating time before overload tripping waiting time after overload tripping trip context information event recording |
| logic input number | 6 |
| maximum operating frequency | 2 Hz |
| metering type | earth-fault current average current Iavg imbalance current phase current I1, I2, I3 RMS temperature |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-80 °C |
| Nadmorska višina delovanja | <= 2000 m without derating |
| Certifikati izdelkov | ATEX GL LROS (Lloyds register of shipping) CSA UL C-Tick CCC DNV RINA ABS KERI EAC BV NOM RMRoS |
| Standardi | IACS E10 EN 60947-4-1 IEC 60947-4-1 UL 508 CSA C22.2 No 14 |
| Zaščitna obdelava | 12 x 24 hour cycles conforming to EN/IEC 60068-2-30 48 h conforming to EN/IEC 60070-2-11 TH conforming to EN/IEC 60068 |
| fire resistance | 650 °C conforming to EN/IEC 60695-2-12 960 °C conforming to UL 94 |
| mechanical robustness | vibrations mounted on symmetrical rail: 1 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6 vibrations plate mounted: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6 shocks half sine wave acceleration: 15 Gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |




