LRD013 Schneider

LRD013 Schneider
Opis
TeSys LRD thermal overload relays - 0.1...0.16 A - class 10A
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| network type | DC AC |
| Izdelek ali sestavni del | differential thermal overload relay |
| product name | TeSys LRD |
| Skupina izdelkov | TeSys |
| Kratko ime naprave | LRD |
| Združljivost izdelkov | LC1D18 LC1D32 LC1D09 LC1D12 LC1D25 LC1D38 |
| [Ui] rated insulation voltage | power circuit: 600 V conforming to CSA power circuit: 600 V conforming to UL power circuit: 690 V conforming to IEC 60947-4-1 |
| thermal protection adjustment range | 0.1-0.16 A |
| relay application | motor protection |
| Komplementarno | |
| network frequency | 0...400 Hz |
| mounting support | plate, with specific accessories rail, with specific accessories under contactor |
| Teža izdelka | 0.14 kg |
| Povezave - terminali | control circuit: spring terminals 1 cable(s) 1-2.5 mm² solid without cable end control circuit: spring terminals 1 cable(s) 1-2.5 mm² flexible without cable end power circuit: spring terminals 1 cable(s) 1.5-4 mm² flexible without cable end power circuit: spring terminals 1 cable(s) 1.5-4 mm² flexible with cable end |
| control type | red push-button: stop blue push-button: reset |
| Kompatibilnostna koda | LRD |
| Širina | 45 mm |
| Globina | 66 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC 0...400 Hz |
| [Ith] conventional free air thermal current | 5 A for signalling circuit |
| permissible current | 3 A at 120 V AC-15 for signalling circuit 0.22 A at 125 V DC-13 for signalling circuit |
| phase failure sensitivity | tripping current 130 % of Ir on two phase, the last one at 0 |
| tripping threshold | 1.14 +/- 0.06 Ir conforming to IEC 60947-4-1 |
| temperature compensation | -20-60 °C |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-60 °C without derating conforming to IEC 60947-4-1 |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -60-70 °C |
| Certifikati izdelkov | GL CCC BV RINA DNV LROS (Lloyds register of shipping) GOST ATEX INERIS UL CSA |
| Standardi | CSA C22.2 No 14 IEC 60947-5-1 IEC 60947-4-1 EN 60947-5-1 EN 60947-4-1 ATEX D 94/9/CE UL 508 |
| Zaščitna obdelava | TH conforming to IEC 60068 |
| flame retardance | V1 conforming to UL 94 |
| dielectric strength | 6 kV at 50 Hz conforming to IEC 60255-5 |
| mechanical robustness | vibrations: 6 Gn conforming to IEC 60068-2-6 shocks: 15 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-7 |




