XUSL4E14F061NS1 Schneider Electric

XUSL4E14F061NS1 Schneider Electric
Opis
XUSL type 4 - Slave1 - For finger protection - Hp = 610 mm, R=14mm
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety detection |
| Izdelek ali sestavni del | safety light curtain type 4 |
| Kratko ime naprave | XUSL4E |
| product specific application | for finger protection |
| [Sn] nominal sensing distance | 1-6 m by cabling 0-3 m by cabling |
| output type | 2 safety outputs OSSD solid-state PNP (arc suppression) |
| control type | selected by wiring |
| type of start | automatic manual |
| minimum object diameter for detection | 14 mm |
| height protected | 610 mm |
| number of beams | 60 |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 1.22 kg |
| local signalling | 1 multi-colour LED transmitter 2 dual colour LEDs receiver |
| Material | aluminium: casing polycarbonate: front panel polypropylene: end caps |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| Poraba toka | 42 mA no-load transmitter 83 mA no-load receiver 42 mA transmitter 900 mA with maximum load receiver |
| [Ie] rated operational current | 2 A |
| output voltage | 24 V |
| electrical connection | 1 male connector M12 5 pins transmitter 1 male connector M12 8 pins receiver |
| maximum voltage drop | <0.5 V |
| Označevanje | CE |
| detection system | transmitter-receiver system |
| Način pritrjevanja | by fixing brackets |
| function available | test muting through external safety module XPSLCMUT1160 LED display of operating modes and faults |
| kit composition | adjustable mounting bracket(s) 1 receiver(s) 1 transmitter(s) 1 user guide with certificate of conformity on CD-ROM |
| supply | power supply conforming to IEC 61496-1 power supply conforming to IEC 60204-1 |
| housing colour | red RAL 3000 |
| output circuit type | DC |
| offer type | standard distance |
| emission | IR LED 950 nm |
| output current limits | 0.4 A for safety outputs OSSD |
| [EAA] effective aperture angle | 2.5 ° at 3 m |
| topology | daisy chain slave1 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-55 °C 14-131 °F |
| IP stopnja zaščite | IP65 IP67 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -35-70 °C -13-158 °F |
| relative humidity | 0-95 % without condensation |
| Certifikati izdelkov | TÜV CE cULus |
| Odporno proti udarcu | 10 gn for 16 ms conforming to IEC 61496-1 |
| Odpornost proti vibracijam | 0.35 +/- 0.05 mm (f= 10-55 Hz) conforming to IEC 61496-1 |
| environmental characteristic | resistance to light disturbance conforming to EN/IEC 61496-2 |
| directives | 98/37/EEC - machinery 89/336/EEC - electromagnetic compatibility 2002/95/EC - RoHS directive 2002/96/EC - WEEE directive 89/655/EEC - work equipment |
| safety reliability data | PFHd = 1.06E-8 1/h conforming to IEC 61508 |
| safety level | type 4 conforming to IEC 61496-1 SIL 3 conforming to IEC 61508 SILCL 3 conforming to IEC 62061 category 4 conforming to EN/ISO 13849-1 PL = e conforming to EN/ISO 13849-1 |
| average diagnostic coverage | DCavg = 97.3 % conforming to EN/ISO 13849-1 |
| service life | 20 year(s) |




