XACB691 Schneider Electric

XACB691 Schneider Electric
Opis
pendant control station XAC-B - 6 pushbuttons
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Harmony XAC |
| Izdelek ali sestavni del | pendant control station |
| Kratko ime naprave | XACB |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 1.35 kg |
| Povezave - terminali | screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² with or without cable end screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with or without cable end |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 600 V conforming to CSA |
| electrical durability | 300000 cycles AC-3, 2200 W at 240 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A 300000 cycles AC-3, 2200 W at 400 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A 300000 cycles AC-4, 2200 W at 240 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A 300000 cycles AC-4, 2200 W at 400 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A 500000 cycles AC-3, 1500 W at 240 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A 500000 cycles AC-4, 1500 W at 240 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A 800000 cycles AC-3, 1500 W at 400 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A 800000 cycles AC-4, 1500 W at 400 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A |
| mechanical durability | 1000000 cycles |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| product certifications | CSA type 4 |
| standards | CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60204-32 EN/IEC 60947-5-1 |
| terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (43-44)NO (23-24)NO (33-34)NO |
| product compatibility | XESD1191 for reversing operation |
| cable entry | rubber sleeve with stepped entry 10-22 mm |
| short-circuit protection | 10 A fuse protection by cartridge fuse type aM |
| contact operation | snap action |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 12 A |
| enclosure material | glass reinforced polyester |
| ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| overvoltage category | class II conforming to IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| shock resistance | 100 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
| operating force | 17-17 N push-button |
| protective treatment | TH |
| rated operational power in W | 2200 W AC-3 at 240 V conforming to IEC 60947-3 appendix A 2200 W AC-3 at 400 V conforming to IEC 60947-3 appendix A 2200 W AC-4 at 240 V conforming to IEC 60947-3 appendix A 2200 W AC-4 at 400 V conforming to IEC 60947-3 appendix A |
| control station application | control of single speed hoist motor |
| terminal identifier | (11-12)NC (13-14)NO |
| control station composition | 6 push-buttons |
| mechanical interlocking | with mechanical interlocking between pairs |
| control station colour | yellow |
| control button type | first push-button 2-pole raise, slow second push-button 2-pole lower, slow fourth push-button 2-pole left, slow third push-button 2-pole right, slow fifth push-button 2-pole forward slow sixth push-button 2-pole reverse, slow |
| electrical circuit type | power circuit |
| enclosure type | complete ready for use |
| vibration resistance | 15 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| control station type | double insulated |
| rated power in hp | 2 hp at 240 V, CSA certified 3 hp at 600 V, CSA certified 5 hp at 400 V, CSA certified |




