XB4BD912R47K Schneider Electric

XB4BD912R47K Schneider Electric
Opis
head Ø22 + mounting base + potentiometer 47K
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Harmony XB4 |
| Izdelek ali sestavni del | potentiometer |
| Kratko ime naprave | XB4 |
| head type | standard |
| Predstavitev naprave | complete product |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.095 kg |
| mechanical durability | 50000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | XB4 |
| product certifications | UL listed CSA BV |
| standards | CSA C22.2 No 14 UL 508 EN/IEC 60947-1 |
| Material | cermet |
| [Us] rated supply voltage | <= 30 V AC <= 42 V DC |
| Odpornost proti visokotlačnemu čistilniku | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| customizable | no |
| product compatibility | Ø 6 mm shaft |
| mounting diameter | 22 mm |
| shape of signaling unit head | round |
| CAD overall height | 47 mm |
| bezel material | chromium plated metal |
| CAD overall width | 30 mm |
| CAD overall depth | 82 mm |
| colour of marking | white |
| ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| main group | potentiometer |
| group of product | potentiometer knurled knob |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 IP69 conforming to IEC 60529 IP69K conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK06 conforming to IEC 50102 |
| ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| operator profile | knurled knob, with (white) |
| sale per indivisible quantity | 1 |
| shock resistance | 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| protective treatment | TH |
| vibration resistance | 5 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| ohmic value | 47000 Ohm |
| potentiometer characteristic | linear |
| rated power in W | 1 W at 70 °C |
| NEMA degree of protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| precision of internal conversion resistor | +-10% |
| electrical shock protection class | class II conforming to IEC 60536 |




