XX230A21PA00M12 Schneider

XX230A21PA00M12 Schneider
Opis
ultrasonic sensor cylindrical M30 - 2 filling levels - Sn 2 m - 2NO - M12
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XX |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Material | plastic |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| sensor design | cylindrical M30 |
| series name | Application |
| electrical connection | male connector M12 4 pins |
| product specific application | for 2 filling levels monitoring |
| discrete output type | PNP |
| discrete output function | 1 NO + 1 NC |
| type of output signal | discrete |
| sensor name | XX2 |
| wiring technique | 4-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 2-2 m adjustable with teach push-button |
| sensor type | ultrasonic sensor |
| detection system | diffuse |
| [Sd] sensing range | 0.12-2 m |
| beam angle | 10 ° |
| Komplementarno | |
| Višina | 35 mm |
| Teža izdelka | 0.091 kg |
| Širina | 35 mm |
| Globina | 85 mm |
| Poraba toka | 100 mA |
| Omejitve napajalne napetosti | 10-28 V DC |
| thread type | M30 x 1.5 |
| maximum voltage drop | 1 V |
| Označevanje | CE |
| repeat accuracy | 0.9 % |
| enclosure material | ULTEM |
| maximum delay response | 150 ms |
| maximum delay recovery | 1000 ms |
| maximum delay first up | 1000 ms |
| front material | silicone |
| status LED | output state: 1 LED (green/red (flashing)) setting-up assistance: 1 LED (green/red (flashing)) distance indication: 1 LED (yellow) |
| function available | without synchronisation mode |
| maximum switching current | 100 mA with overload and short-circuit protection |
| minimum size of detected object | cylinder diameter 1.6 mm at 0.635 m |
| transmission frequency | 200 kHz |
| [Sa] assured operating distance | 0.12-2 m (teach mode) |
| threaded length | 45 mm |
| blind zone | 0-120 mm |
| maximum differential travel | 2.5 mm |
| deviation angle from 90° of object to be detected | -10-10 ° |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-50 °C |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -10-80 °C |
| Certifikati izdelkov | cCSAus UL |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 10 V/m level 3 conforming to IEC 61000-4-3 |
| Standardi | IEC 60947-5-2 |
| Odporno proti udarcu | 30 gn in all 3 axes for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | +/-1 mm conforming to IEC 60068-2-6 (f = 10-55 Hz) |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 8 kV level 4 conforming to IEC 61000-4-2 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 1 kV level 3 conforming to IEC 61000-4-4 |




