XS530B1CAL08M12 Schneider

XS530B1CAL08M12 Schneider
Opis
inductive sensor XS5 M30 - L62mm - brass - Sn10mm - 12..48VDC - M12 0.8m
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XS |
| Aplikacija naprave | - |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 12...48 V DC |
| size | 54 mm |
| Material | metal |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 IP69K conforming to DIN 40050 |
| sensor design | cylindrical M30 |
| series name | general purpose |
| body type | fixed |
| electrical connection | 4 pins M12 remote male connector, pin assignment : 1-4 |
| discrete output function | 1 NO |
| type of output signal | discrete |
| Dolžina kabla | 0.8 m |
| sensor name | XS5 |
| wiring technique | 2-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 10 mm |
| sensor type | inductive proximity sensor |
| detector flush mounting acceptance | flush mountable |
| switching capacity in mA | 1.5...100 mA DC with overload and short-circuit protection |
| output circuit type | DC |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.215 kg |
| Omejitve napajalne napetosti | 10-58 V DC |
| thread type | M30 x 1.5 |
| maximum voltage drop | <4 V (closed) |
| length | 62 mm |
| enclosure material | nickel plated brass |
| maximum residual current | 0.5 mA open state |
| switching frequency | <= 2000 Hz |
| sensing range | > 8...15 mm |
| differential travel | 1...15% of Sr |
| wire insulation material | PvR |
| detection face | frontal |
| cable composition | 2 x 0.34 mm² |
| front material | PPS |
| status LED | output state: 1 LED (yellow) |
| threaded length | 52 mm |
| operating zone | 0-8 mm |
| Okolje | |
| Odporno proti udarcu | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |




