XMLP016BC71F Schneider Electric

XMLP016BC71F Schneider Electric
Opis
pressure transmitter - XMLP - 16 bar - G1/4A male - 0..10V - DIN - set of 1
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XM |
| Izdelek ali sestavni del | electronic pressure sensors |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC SELV (voltage limits: 12-33 V) |
| electrical connection | 1 male connector EN 175301-803-A (ex DIN43650) 3 pins |
| pressure sensor type | pressure transmitter |
| local display | without |
| fluid connection type | G 1/4A (male) conforming to DIN 3852-E |
| pressure sensor size | 16-16 bar |
| controlled fluid | air (-30-135 °C) fresh water (0-135 °C) hydraulic oil (-30-135 °C) gas (-30-135 °C) refrigeration fluid (-30-135 °C) |
| electrical circuit type | control circuit |
| pressure sensor name | XMLP |
| type of output signal | analogue |
| Količina na set/komplet | set of 1 |
| type of packing | individual |
| current consumption | < 7 mA |
| analogue output function | 0...10 V, 3-wire |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.106 kg |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 0.5 kV |
| protection type | reverse polarity load short-circuit |
| operating position | any position |
| length | 60.6 mm |
| materials in contact with fluid | stainless steel AISI 316L fluorocarbon FPM |
| destruction pressure | 96 bar |
| diameter | 26 mm |
| accuracy | 0.1 % of the measuring range |
| drift of the zero point | +/- 0.02 % of measuring range/°K |
| electromagnetic compatibility | electrical fast transient/burst immunity test conforming to EN/IEC 61000-4-4 2 kV electrostatic discharge immunity test conforming to EN/IEC 61000-4-2 8 kV air, 4 kV contact 1.2/50 µs shock waves immunity test conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV 42 Ohm immunity to magnetic fields conforming to EN/IEC 61000-4-8 100 A/m 50 Hz susceptibility to electromagnetic fields conforming to EN/IEC 61000-4-3 10 V/m 80...3000 MHz radiated RF fields conforming to EN/IEC 61000-4-6 10 V 0.01...80 MHz |
| measurement accuracy | +/- 0.5 % of the measuring range |
| drift of the sensitivity | +/- 0.02 % of measuring range/°K |
| response time on output | <= 2 ms 10...90 % of full scale |
| maximum permissible accidental pressure | 48 bar |
| pressure setting range | 0-16 bar |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -30-85 °C |
| IP stopnja zaščite | IP65 conforming to EN/IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -50-100 °C |
| Certifikati izdelkov | CE EAC RCM cULus |
| Standardi | EN/IEC 61326-2-3 NSF ANSI 61 |
| Odporno proti udarcu | 100 gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 20 gn (f = 15-2000 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Zaščitna obdelava | TC |




