XPSMFDO801 Schneider

XPSMFDO801 Schneider
Opis
Prevent a Safety automation - relay output card - 8O
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety automation |
| standards | EN 50156 pending DIN V 0801 IEC 61131 DIN V 19250 |
| Izdelek ali sestavni del | relay output card |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC - 15...20 % |
| connections - terminals | removable screw terminal block, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 28...AWG 16) flexible without cable end removable screw terminal block, 1 x 0.25...1 x 0.5 mm² (AWG 22...AWG 20) flexible with cable end removable screw terminal block, 1 x 0.25...1 x 1.5 mm² (AWG 22...AWG 16) flexible without cable end removable screw terminal block, 2 x 0.14...2 x 0.5 mm² (AWG 28...AWG 20) solid without cable end removable screw terminal block, 2 x 0.14...2 x 0.75 mm² (AWG 28...AWG 18) flexible without cable end removable screw terminal block, 2 x 0.25...2 x 0.34 mm² (AWG 22) flexible without cable end removable screw terminal block, 2 x 0.5 mm² (AWG 20) flexible with cable end removable screw terminal block, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 28...AWG 16) solid without cable end |
| safety module name | XPS MF60 |
| safety use category | category 4 maximum conforming to EN 954-1 performance level e conforming to EN/ISO 13849-1 SIL 3 conforming to EN/IEC 61508 |
| number of outputs | 8 relay |
| function of module | monitoring safety dialogue monitoring safety actuators |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.6 kg |
| electrical durability | 250000 cycles |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| Poraba toka | 0.2 A at 3.3 V DC rack 0.7 A at 24 V DC power supply |
| contacts material | silver alloy, gold flashed |
| Označevanje | CE |
| output type | relay, 2 NO per output circuit(s), volt-free |
| maximum switching voltage | 250 V AC |
| minimum switching voltage | 6 V AC |
| contact bounce time | 30 ms |
| switching time | 30 ms |
| switching current capacity | 3.15 A / 100 A with internal fuse |
| reset time | 20 ms |
| maximum switching capacity in VA | <700 VA, cos f = 1 |
| maximum switching capacity in W | <95 switching voltage: 30 V (with suitable external fuse) <33 switching voltage: 110 V <40 switching voltage: 70 V |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C conforming to EN/IEC 61131-2 |
| IP stopnja zaščite | IP20 (with covering plate on unused in rack I/O card slots) |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C conforming to EN/IEC 61131-2 |
| relative humidity | 95-95 % supply not connected |
| Nadmorska višina delovanja | < 2000 m |
| Certifikati izdelkov | TÜV UL CSA C-Tick |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 10 V/m (26-1000 MHz), amplitude modulation 80 % conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms (2 cycles per axis) conforming to EN 61131-2 |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn (f = 10-150 Hz) - 10 cycles per axis - conforming to EN 61131-2 |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 4 kV contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 8 kV on air conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| electrical shock protection class | class II conforming to IEC 61131-2 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | EN/IEC 61131-2 |




