XPSMF2DO801 Schneider

XPSMF2DO801 Schneider
Opis
Preventa safety remote output relay module - 8 O
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety automation |
| Izdelek ali sestavni del | Preventa safety remote output relay module |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC - 15...20 % |
| supply | SELV or PELV conforming to EN/IEC 60950 |
| structure type | 10BASE-T/100BASE-TX |
| safety module name | XPSMF2 |
| safety module application | extension of I/O capacity |
| safety use category | category 4 maximum conforming to EN 954-1 performance level e conforming to EN/ISO 13849-1 SIL 3 conforming to EN/IEC 61508 |
| number of outputs | 8 relay |
| function of module | monitoring safety actuators monitoring safety dialogue |
| Komplementarno | |
| Višina | 109 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 1.3 kg |
| electrical durability | 250000 cycles for relay output |
| mechanical durability | 1000000 cycles for relay output |
| Širina | 207 mm |
| Globina | 86.5 mm |
| Poraba toka | 0.6 A at 24 V DC on power supply |
| contacts material | silver alloy (Ag/Ni) for relay output |
| output type | relay, 2 NO per output circuit(s), volt-free |
| number of terminal blocks | 1 for power supply 8 for relay output |
| response time | depending on size of application |
| communication port protocol | safe Ethernet with 2 RJ45 port(s), transmission rate: 100 Mbps, 10 Mbps, medium: dual twisted pair cable, category 5D or better |
| exchange mode | half duplex, full duplex, autonegotiation |
| minimum switching voltage | 5 V 250 V AC output relay 5 V 250 V DC output relay |
| associated fuse rating | 10 A, slow-blow |
| switching current capacity | 3 A / 100 A with internal fuse relay output |
| maximum switching capacity in VA | <240 VA, cos f = 0.5-0.5 for relay output |
| maximum switching capacity in W | <90 / 30 V for relay output <30 / 127 V for relay output <35 / 70 V for relay output |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |




