XPSMF2DO1601 Schneider

XPSMF2DO1601 Schneider
Opis
Preventa safety remote output discrete module - 16 O not isolated
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety automation |
| Izdelek ali sestavni del | Preventa safety remote output discrete module |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC - 15...20 % |
| supply | SELV or PELV conforming to EN/IEC 60950 |
| discrete output number | 16 , not isolated |
| structure type | 10BASE-T/100BASE-TX |
| safety module name | XPSMF2 |
| safety module application | extension of I/O capacity |
| safety use category | category 4 maximum conforming to EN 954-1 performance level e conforming to EN/ISO 13849-1 SIL 3 conforming to EN/IEC 61508 |
| function of module | monitoring safety actuators monitoring safety dialogue |
| Komplementarno | |
| Višina | 109 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 0.85 kg |
| Širina | 207 mm |
| Globina | 86.5 mm |
| Poraba toka | 0.2 A at 24 V DC on power supply |
| number of terminal blocks | 1 for output circuit 1 for power supply 4 for discrete output |
| response time | depending on size of application |
| communication port protocol | safe Ethernet with 2 RJ45 port(s), transmission rate: 100 Mbps, 10 Mbps, medium: dual twisted pair cable, category 5D or better |
| exchange mode | half duplex, full duplex, autonegotiation |
| discrete output current | <= 1 A at 40 °C (per module) <= 16 A at 60 °C (per channel) <= 2 mA |
| maximum leakage current | 1 mA, at 2 V at state 0 |
| associated fuse rating | 10 A, slow-blow |
| maximum tungsten load | <10 W / 1 A <25 W / 2 A |
| inductive load | 500 mH |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |




