XCSTL591 Schneider

XCSTL591 Schneider
Opis
safety switch XCSTL - elbowed flush lever - to left - 1NC+2NO -Pg11
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety detection |
| Izdelek ali sestavni del | guard switch |
| head type | turret head rotary lever |
| type of operator | elbowed flush lever |
| Material | plastic |
| contacts type and composition | 1 NC + 1 NO + 1 NO |
| contact operation | slow-break, break before make |
| cable entry | 2 entries tapped for Pg 11 |
| number of poles | 3 |
| electrical connection | terminal |
| component name | XCSTL |
| clamping connection capacity | 1 x 0.34...2 x 0.75 mm² with or without cable end |
| operator direction information | to left |
| insulation | double insulated |
| Komplementarno | |
| Višina | 108-108 mm |
| Teža izdelka | 0.145 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 300 V conforming to UL 508 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 400 V (pollution degree 3) conforming to EN/IEC 60947-1 |
| mechanical durability | 1000000 cycles |
| Širina | 125 mm |
| Globina | 30 mm |
| short-circuit protection | 6 A cartridge fuse type gG (gl) |
| positive opening | with NC contact |
| cable outer diameter | 7-10 mm |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 6 A |
| maximum resistance across terminals | 30 mOhm conforming to EN/IEC 60947-5-4 |
| minimum actuation speed | 0.1 m/s |
| positive opening minimum torque | 0.45 N.m |
| contact code designation | B300, AC-15 (Ue = 120 V, Ie = 6 A) conforming to EN/IEC 60947-5-1 B300, AC-15 (Ue = 240 V, Ie = 3 A) conforming to EN/IEC 60947-5-1 Q300, DC-13 (Ue = 125 V, Ie = 0.2 A) conforming to EN/IEC 60947-5-1 R300, DC-13 (Ue = 250 V, Ie = 0.1 A) conforming to EN/IEC 60947-5-1 |
| minimum torque for tripping | 0.1 N.m |
| enclosure material | polyamide PA66 fibre glass impregnated |
| safety reliability data | B10d = 5000000 value given for a life time of 20 years limited by mechanical or contact wear |
| safety level | can reach category 4 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1 can reach PL = e with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1 can reach SIL 3 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to IEC 61508 |
| lever material | stainless steel |
| tripping angle | 5 ° |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | BG CSA UL |
| Standardi | EN 1088/ISO 14119 EN/IEC 60204-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-5-1 UL 508 EN/ISO 12100 EN/IEC 60947-5-4 |
| Odporno proti udarcu | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 50 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| electrical shock protection class | class II conforming to EN/IEC 61140 |
| Zaščitna obdelava | TH TC |




