XCSTE5312 Schneider Electric

XCSTE5312 Schneider Electric
Opis
plastic safety switch XCSTE - 1NC + 1NO - slow break - 1 entry tapped M16- 24V
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety detection |
| Izdelek ali sestavni del | safety switch |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V - 20...10 % |
| head type | key operated turret head |
| Material | plastic |
| contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| contact operation | slow-break, break before make |
| cable entry | 1 entry tapped for M16 x 1.5 |
| number of poles | 2 |
| electrical connection | terminal, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 1.5 mm² with or without cable end |
| component name | XCSTE |
| design | rectangular |
| locking options description | with interlocking, locking by solenoid |
| solenoid contacts type and composition | 1 NC (slow-break) |
| electromagnet interlocking | locking on de-energisation and unlocking on energisation of solenoid |
| cable outer diameter | 7-10 mm |
| Komplementarno | |
| Višina | 94-94 mm |
| Teža izdelka | 0.36 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 300 V conforming to UL 508 500 V conforming to EN/IEC 60947-1 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 |
| mechanical durability | 1000000 cycles |
| Širina | 110 mm |
| Globina | 33 mm |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG (gl) |
| positive opening | with NC contact |
| [Ie] rated operational current | 0.55 A at 125 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 0.27 A at 250 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 3 A at 120 V, AC-15, B300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 1.5 A at 240 V, AC-15, B300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 |
| maximum operating rate | 10 cyc/mn for maximum durability |
| supply voltage type | AC/DC |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 6 A |
| minimum actuation speed | 0.01 m/s |
| maximum actuation speed | 0.5 m/s |
| body material | PA (polyamide) |
| head material | PA (polyamide) |
| insulation | double insulated |
| positive opening minimum force | 15 N |
| power consumption in VA | 10 VA |
| load factor | 1 |
| safety reliability data | B10d = 5000000 value given for a life time of 20 years limited by mechanical or contact wear |
| actuator forcible withdrawal rtc | 500 N |
| supply frequency | 50/60 Hz |
| safety level | can reach category 4 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1 can reach PL = e with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1 can reach SIL 3 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/IEC 61508 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP67 conforming to EN/IEC 60529 and EN/IEC 60947-5-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | UL CSA |
| Standardi | CSA C22.2 No 14 UL 508 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60204-1 EN 1088/ISO 14119 EN/ISO 12100 |
| Odporno proti udarcu | 10 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 5 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| electrical shock protection class | class II conforming to EN/IEC 61140 |
| Zaščitna obdelava | TC |




