XCSA712 Schneider Electric

XCSA712 Schneider Electric
Opis
metal safety switch XCSA - 2 NC + 1 NO - slow break - 1 entry tapped M20
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety detection |
| Izdelek ali sestavni del | safety switch |
| head type | key operated turret head |
| Material | metal |
| contacts type and composition | 2 NC + 1 NO |
| contact operation | slow-break, break before make |
| cable entry | 1 entry tapped for M20 x 1.5 |
| number of poles | 3 |
| electrical connection | terminal, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 1.5 mm² with or without cable end |
| component name | XCSA |
| design | industrial |
| locking options description | without locking of actuator |
| signalling circuit voltage | 24/48 V |
| local signalling | 1 LED (orange)on opening of NC contacts: |
| cable outer diameter | 7-13 mm |
| Komplementarno | |
| Višina | 114-114 mm |
| Teža izdelka | 0.44 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 300 V conforming to UL 508 500 V conforming to EN/IEC 60947-1 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 |
| mechanical durability | 1000000 cycles |
| Širina | 40 mm |
| Globina | 44 mm |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG (gl) |
| positive opening | with NC contact |
| [Ie] rated operational current | 6 A at 120 V, AC-15, A300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 3 A at 240 V, AC-15, A300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 0.55 A at 125 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 0.27 A at 250 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 |
| maximum operating rate | 10 cyc/mn for maximum durability |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| minimum actuation speed | 0.01 m/s |
| maximum actuation speed | 0.5 m/s |
| body material | zamak |
| head material | zamak |
| signalling circuit type | AC/DC |
| minimum actuator force for extraction | 20 N |
| safety reliability data | B10d = 5000000 value given for a life time of 20 years limited by mechanical or contact wear |
| safety level | can reach category 4 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1 can reach PL = e with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1 can reach SIL 3 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/IEC 61508 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP67 conforming to EN/IEC 60529 and EN/IEC 60947-5-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | UL CSA |
| Standardi | EN/ISO 12100 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60204-1 UL 508 EN 1088/ISO 14119 EN/IEC 60947-5-1 |
| Odporno proti udarcu | 10 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 5 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| electrical shock protection class | class I conforming to EN/IEC 61140 |
| Zaščitna obdelava | TC |




