XULA040119 Schneider

XULA040119 Schneider
Opis
photo-electric sensor - XUL - polarised - Sn 4m - 24..240VAC/DC - cable 2m
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XU |
| Material | plastic |
| sensor design | compact |
| series name | general purpose single mode |
| electrical connection | cable |
| product specific application | - |
| discrete output function | 1 NO |
| type of output signal | discrete |
| Dolžina kabla | 2 m |
| sensor name | XUL |
| wiring technique | 2-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 4-4 m polarised reflex need reflector XUZC80 |
| emission | red polarised reflex |
| sensing range | > 1...5 m |
| detection system | polarised reflex |
| supply circuit type | AC/DC |
| electronic sensor type | photo-electric sensor |
| Komplementarno | |
| Višina | 70 mm |
| Teža izdelka | 0.195 kg |
| Širina | 18 mm |
| Globina | 35 mm |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC |
| Omejitve napajalne napetosti | 20-264 V AC/DC |
| maximum voltage drop | <10 V (closed state)(I = 5 mA) <3 V (closed state)(I = 0.1...0.5 A) <5.5 V (closed state)(I = 10 mA) |
| cable outer diameter | 6 mm |
| enclosure material | ABS/PC |
| maximum delay response | 20 ms |
| maximum residual current | 1.5 mA open state AC/DC |
| switching frequency | <= 20 Hz |
| maximum delay recovery | 20 ms |
| maximum delay first up | 300 ms |
| wire insulation material | PVC |
| cable composition | 2 x 0.34 mm² |
| status LED | 1 LED for output state |
| lens material | PMMA |
| setting-up | without sensitivity adjustment |
| maximum sensing distance | 8 m with reflector Ø 80 mm |
| switching capacity in mA | <= 3000 mA (inrush mode, to be used with 0.63 A quick-blow fuse in series with the load) >= 5 mA (sealed mode, to be used with 0.63 A quick-blow fuse in series with the load) |
| output type | solid state |
| add on output | without |
| kit composition | bracket XULZ41 sensor |
| output function governance | dark |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP65 conforming to IEC 60529 IP651 conforming to NF C 20-010 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-80 °C |
| Certifikati izdelkov | CSA UR |
| Odporno proti udarcu | 20 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 7 gn, amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |




