XU9N18PP341D Schneider Electric

XU9N18PP341D Schneider Electric
Opis
photo-electric sensor - XU9 - polarised - Sn 2m - 12..24VDC - M12
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XU |
| Material | stainless steel |
| sensor design | cylindrical M18 |
| series name | application food and beverage |
| electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| product specific application | - |
| discrete output type | PNP |
| discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| type of output signal | discrete |
| sensor name | XU9 |
| wiring technique | 3-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 2-2 m polarised reflex need reflector XUZC50 |
| emission | red polarised reflex |
| line of sight type | axial |
| sensing range | > 1...5 m |
| detection system | polarised reflex |
| supply circuit type | DC |
| electronic sensor type | photo-electric sensor |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.085 kg |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Poraba toka | <= 30 mA no-load |
| Omejitve napajalne napetosti | 10-30 V DC |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| length | 64 mm |
| cable outer diameter | 4.2 mm |
| enclosure material | stainless steel : 304 CU |
| maximum delay response | 1 ms |
| switching frequency | <= 500 Hz |
| maximum delay recovery | 1 ms |
| maximum delay first up | 15 ms |
| wire insulation material | PvR |
| cable composition | 4 x 0.34 mm² |
| diameter | 18 mm |
| status LED | 1 LED (green) for supply on 1 LED (yellow) for output state |
| lens material | PMMA |
| setting-up | without sensitivity adjustment |
| maximum sensing distance | 3 m |
| switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| output type | solid state |
| add on output | without |
| kit composition | reflector XUZC50 sensor |
| add on input | programmation |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-55 °C |
| IP stopnja zaščite | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | CE CSA UL |
| Odporno proti udarcu | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 25 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |




