XU5M18U1D Schneider Electric

XU5M18U1D Schneider Electric
Opis
photo-electric sensor - XU5 - diffuse - luminescence - Sn 80mm - 12..24VDC - M12
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XU |
| Material | metal |
| sensor design | M18 |
| series name | Application packaging |
| electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| product specific application | luminescence |
| discrete output type | PNP |
| discrete output function | 1 NO |
| type of output signal | discrete |
| sensor name | XU5 |
| wiring technique | 3-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 0-80 mm in diffuse mode 20-20 mm spot Ø 3 x 1 mm for colour mark reading |
| emission | ultra-violet (transmission frequency = 370 nm) |
| detection system | diffuse |
| supply circuit type | DC |
| electronic sensor type | photo-electric sensor |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.075 kg |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Poraba toka | <= 20 mA no-load |
| Omejitve napajalne napetosti | 10-30 V DC |
| maximum voltage drop | <1.5 V (closed state), PNP |
| length | 95 mm |
| enclosure material | nickel plated brass |
| maximum delay response | 0.5 ms |
| switching frequency | <= 1000 Hz |
| maximum delay recovery | 0.5 ms |
| maximum delay first up | 100 ms |
| diameter | 18 mm |
| status LED | output state: 1 LED (green) |
| lens material | PMMA |
| setting-up | sensitivity adjustment with potentiometer |
| switching capacity in mA | <= 100 mA (reverse polarity, overload and short-circuit protection) |
| output type | solid state |
| add on output | without |
| time delay range | 20 ms off-delay activation/deactivation by cabling method delay |
| output function governance | light |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-55 °C |
| IP stopnja zaščite | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | CE UL CSA |
| Odporno proti udarcu | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 7 gn, amplitude = +/- 0.6 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |




