XPSMF4022 Schneider

XPSMF4022 Schneider
Opis
Preventa safety PLC compact - Safe Ethernet, Modbus RTU, Modbus TCP/IP
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety automation |
| Izdelek ali sestavni del | Preventa safety PLC compact |
| structure type | 10BASE-T/100BASE-TX, Modbus TCP/IP 10BASE-T/100BASE-TX, safe Ethernet |
| safety module name | XPSMF40 |
| safety module application | f use with numerous machine safety functions and for the protection of personel |
| safety use category | category 4 maximum conforming to EN 954-1 performance level e conforming to EN/ISO 13849-1 SIL 3 conforming to EN/IEC 61508 |
| Komplementarno | |
| Višina | 151.5 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 1 kg |
| Povezave - terminali | discrete input/output circuit: captive spring terminals, 1 x 0.5 mm² (AWG 20) flexible with cable end line control outputs: captive screw clamp terminals, 1 x 0.25...1 x 0.5 mm² (AWG 23...AWG 20) flexible with cable end discrete input/output circuit: captive screw clamp terminals, 1 x 0.25...1 x 1.5 mm² (AWG 23...AWG 15) flexible without cable end line control outputs: captive screw clamp terminals, 1 x 0.25...1 x 1.5 mm² (AWG 23...AWG 15) flexible without cable end power supply: captive screw clamp terminals, 1 x 0.25...1 x 2.5 mm² (AWG 23...AWG 14) flexible with cable end power supply: captive screw clamp terminals, 1 x 0.25...1 x 2.5 mm² (AWG 23...AWG 14) flexible without cable end discrete input/output circuit: captive spring terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 26...AWG 16) solid without cable end line control outputs: captive spring terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 26...AWG 16) solid without cable end discrete input/output circuit: captive spring terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 26...AWG 17) flexible without cable end line control outputs: captive spring terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 26...AWG 17) flexible without cable end power supply: captive spring terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible without cable end line control outputs: captive spring terminals, 1 x 0.5 mm² (AWG 20) flexible with cable end power supply: captive spring terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) solid without cable end discrete input/output circuit: captive spring terminals, 1 x 0.25...1 x 0.34 mm² (AWG 22) flexible without cable end line control outputs: captive spring terminals, 1 x 0.25...1 x 0.34 mm² (AWG 22) flexible without cable end power supply: captive spring terminals, 1 x 0.25...1 x 2.5 mm² (AWG 23...AWG 12) flexible with cable end power supply: captive spring terminals, 1 x 0.25...1 x 2.5 mm² (AWG 23...AWG 12) flexible without cable end discrete input/output circuit: captive screw clamp terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 25...AWG 15) solid without cable end line control outputs: captive screw clamp terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 25...AWG 15) solid without cable end discrete input/output circuit: captive screw clamp terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 28...AWG 16) flexible without cable end line control outputs: captive screw clamp terminals, 1 x 0.14...1 x 1.5 mm² (AWG 28...AWG 16) flexible without cable end power supply: captive screw clamp terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible without cable end power supply: captive screw clamp terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) solid without cable end discrete input/output circuit: captive screw clamp terminals, 1 x 0.25...1 x 0.5 mm² (AWG 23...AWG 20) flexible with cable end |
| wire stripping length | 10 mm for power supply captive screw clamp terminals 9 mm for discrete input/output circuit captive screw clamp terminals 9 mm for discrete input/output circuit captive spring terminals 9 mm for line control outputs captive screw clamp terminals 9 mm for line control outputs captive spring terminals 9 mm for power supply captive spring terminals |
| Širina | 74 mm |
| Globina | 153 mm |
| tightening torque | discrete input/output circuit: 0.22-0.25 N.m - on captive screw clamp terminals line control outputs: 0.22-0.25 N.m - on captive screw clamp terminals power supply: 0.5-0.5 N.m - on captive screw clamp terminals |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC - 15...20 % |
| Poraba toka | 8 A at 24 V DC on power supply |
| protection type | 10 A internal fuse |
| output voltage | 20 V line control outputs |
| voltage state 0 guaranteed | <= 24 V for discrete input |
| voltage state 1 guaranteed | 24...30 V for discrete input |
| number of terminal blocks | 1 for power supply 2 for line control outputs 6 for discrete input/output circuit 8 for line control outputs |
| response time | depending on size of application |
| communication port protocol | safe Ethernet with 2 RJ45 port(s), transmission rate: 100 Mbps, 10 Mbps, medium: dual twisted pair cable, category 5D or better Modbus TCP/IP with 2 RJ45 port(s), transmission rate: 100 Mbps, 10 Mbps, medium: dual twisted pair cable, category 5D or better Modbus RTU with 1 RJ45 port(s), RS485, medium: shielded dual twisted pair cable |
| method of access | slave Modbus TCP/IP slave V0 Modbus serial |
| number of addresses | 122-122 for Modbus serial |
| supply | SELV or PELV conforming to EN/IEC 60950 |
| exchange mode | half duplex, full duplex, autonegotiation Modbus TCP/IP half duplex, full duplex, autonegotiation safe Ethernet |
| discrete output current | 1 A at 60 °C (channels 4, 8, 12, 16, 20 and 24) 2 A at 50 °C (channels 4, 8, 12, 16, 20 and 24) 0.5 A at 60 °C (channels 1 to 3, 5 to 7, 9 to 11,13 to 15, 17 to 19, 21 to 23) <= 7 A (all channels) |
| minimum load | 2 mA per discrete output |
| maximum leakage current | 1 mA, at 2 V at state 0 for discrete output |
| web server | class A10, Modbus TCP/IP |
| web services | Modbus identification request, Modbus TCP/IP Modbus TCP/IP messaging (reading/writing of data words), Modbus TCP/IP Modbus TCP/IP server, Modbus TCP/IP Standard 502, Modbus TCP/IP |
| discrete input voltage | 20 V |
| discrete input current | 100 mA |
| current state 1 guaranteed | 3.5...4.5 mA (discrete input) |
| output voltage tolerance | +/- 2 % |
| discrete output voltage | 24 V DC |
| nominal output current | 60 mA for line control outputs |
| current state 0 guaranteed | <= 1.5 mA (discrete input) |
| memory description | user logic 250 kB application user logic 250 kB data |
| clock | with, supplied by backup capacitor for 1 week following loss of supply |
| overload protection | shutdown of outputs concerned with cyclic reconnection |
| operating distance | <= 300 m between station for discrete input <= 300 m between station for discrete output |
| group of channels | 2 groups of 4 line control outputs |
| discrete I/O number | 24 configurable |
| maximum number of connections | 1 to 20, Modbus TCP/IP |
| input overvoltage protection | -10-35 V for discrete input |
| no load current | 0.5 A |
| maximum discrete output number | 24 for not isolated |
| maximum input resistance | 7 kOhm |
| maximum discrete input number | 24 not isolated discrete input(s) |
| function of module | monitoring safety actuators for discrete output monitoring safety detection for discrete input monitoring safety dialogue for discrete input monitoring safety dialogue for discrete output monitoring short-circuit and line break for line control outputs |
| concept | Transparent Ready, Modbus TCP/IP |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C conforming to EN 61131-2 |
| IP stopnja zaščite | IP20 (enclosure) |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C conforming to EN 61131-2 |
| relative humidity | 95-95 % supply not connected |
| Nadmorska višina delovanja | < 2000 m |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 10 V/m (80-2000 MHz), amplitude modulation 80 % conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Standardi | NFPA 72 : 2002 DIN VDE 0116 : 1989 NFPA 85 : 2001 EN 61000-6-2 : 2001 EN 298 : 2003 EN 61000-6-4 : 2001 EN 230 : 1990 EN 54-2 : 1997 EN 50156-1 : 2004 EN/IEC 61131-2 : 2003 IEC 61511 part 1-3 : 2004 EN 12067-2 : 2004 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to EN 61131-2 |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn conforming to EN 61131-2 (f = 9-150 Hz) |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 4 kV contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 8 kV on air conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| electrical shock protection class | class II conforming to IEC 61131-2 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | EN/IEC 61131-2 |
| immunity to microbreaks | 10 ms |




