XPSMF3DIO20802 Schneider

XPSMF3DIO20802 Schneider
Opis
Preventa safety remote mixed I/O module - 20 I not isolated - 8 O not isolated
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Preventa Safety automation |
| Izdelek ali sestavni del | Preventa safety remote mixed I/O module |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC - 15...20 % |
| supply | SELV or PELV conforming to EN/IEC 60950 |
| discrete output number | 8 , not isolated |
| structure type | 10BASE-T/100BASE-TX |
| safety module name | XPSMF3 |
| safety module application | extension of I/O capacity |
| safety use category | category 4 maximum conforming to EN 954-1 performance level e conforming to EN/ISO 13849-1 SIL 3 conforming to EN/IEC 61508 |
| discrete input number | 20 not isolated discrete input(s) |
| function of module | monitoring safety actuators for discrete input monitoring safety actuators for discrete output monitoring safety detection for discrete input monitoring safety dialogue for discrete input |
| Komplementarno | |
| Višina | 109 mm |
| mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 1 kg |
| Širina | 207 mm |
| Globina | 66.5 mm |
| Poraba toka | 8 A at 24 V DC on power supply |
| voltage state 0 guaranteed | <= 5 V for discrete input |
| voltage state 1 guaranteed | 15...< 30 V for discrete input |
| number of terminal blocks | 1 for power supply 2 for discrete input 2 for discrete output |
| response time | depending on size of application |
| communication port protocol | safe Ethernet with 2 RJ45 port(s), transmission rate: 100 Mbps, 10 Mbps, medium: dual twisted pair cable, category 5D or better |
| exchange mode | half duplex, full duplex, autonegotiation |
| discrete output current | 1 A at 60 °C (channels 4 and 8) 2 A at 50 °C (channels 4 and 8) 0.5 A at 60 °C (channels 1 to 3 and 5 to 7) <= 7 A (all channels) |
| minimum load | 2 mA per channel |
| maximum leakage current | 1 mA, at 2 V at state 0 for discrete output |
| discrete input voltage | 20 V |
| discrete input current | 100 mA |
| current state 1 guaranteed | <= 2 mA (discrete input) |
| output voltage tolerance | +/- 2 % |
| discrete output voltage | 24 V DC |
| current state 0 guaranteed | 1.25...1.5 mA (discrete input) |
| input protection type | protected against short-circuit |
| switching voltage | 7.5 V for discrete input |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |




