TM5SDI6D Schneider Electric

TM5SDI6D Schneider Electric
Opis
digital input module - 6I - 24V DC sink - 2 wires
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon TM5 |
| Izdelek ali sestavni del | discrete input module |
| discrete input number | 6 |
| discrete input voltage | 24 V |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.025 kg |
| local signalling | 1 LED green for power supply 1 LED red for power supply 6 LEDs green for input status |
| colour | white |
| Poraba toka | 30 mA at 5 V DC bus 37 mA at 24 V DC all inputs On |
| product compatibility | logic controller PacDrive LMC Eco PacDrive LMC Pro 2 motion controller PacDrive LMC Pro |
| electrical connection | 2 wires |
| Označevanje | CE |
| voltage state 0 guaranteed | <= 5 V |
| voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| range compatibility | Modicon LMC058 PacDrive LMC motion controller Modicon M258 |
| discrete input logic | sink |
| isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus no insulation between channels |
| maximum power dissipation in W | 1.03 W |
| discrete input current | 3.75-3.75 mA |
| input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| input impedance | 6.4 kOhm |
| discrete input voltage type | DC |
| input filtering | <= 25 ms configurable by software <= 100 ms hardware |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-55 °C without (horizontal installation) -10-60 °C with derating factor (horizontal installation) -10-50 °C (vertical installation) |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to IEC 60664 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | C-Tick GOST-R CSA cULus |
| Standardi | IEC 61131-2 UL 508 CSA C22.2 No 213 CSA C22.2 No 142 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail |
| Elektromagnetna kompatibilnost | electrostatic discharge immunity test, 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 conducted RF disturbances conforming to EN/IEC 61000-4-6 conducted and radiated emissions conforming to CISPR 11 electrostatic discharge immunity test, 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2 susceptibility to electromagnetic fields, 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 susceptibility to electromagnetic fields, 10 V/m 80...2000 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV I/O conforming to EN/IEC 61000-4-4 electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV shielded cable conforming to EN/IEC 61000-4-4 electrical fast transient/burst immunity test, 2 kV power lines conforming to EN/IEC 61000-4-4 1.2/50 µs shock waves immunity test, 0.5 kV differential mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1.2/50 µs shock waves immunity test, 1 kV common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 |
| storage altitude | 0-3000 m |




