TMC2TI2 Schneider Electric

TMC2TI2 Schneider Electric
Opis
cartridge M221 - 2 temperature inputs - I/O extension
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon M221 |
| Izdelek ali sestavni del | analogue input cartridge |
| Združljivost izdelkov | Modicon M221C |
| analogue input number | 2 |
| Komplementarno | |
| Višina | 41 mm |
| Teža izdelka | 0.015 kg |
| Širina | 35 mm |
| Globina | 15 mm |
| electrical connection | 3 x 1.5 mm² 2 screw terminal blocks with pitch 3.81 mm adjustment for inputs |
| type of cable | twisted shielded pairs cable |
| repeat accuracy | +/- 0.5 %FS |
| insulation | non-insulated between analogue input and internal logic |
| analogue input type | thermocouple - 200...1000 °C with thermocouple J Ni 100/Ni 1000 temperature probe - 60...180 °C Pt 100 temperature probe - 200...850 °C Pt 1000 temperature probe - 200...600 °C thermocouple - 200...1300 °C with thermocouple K thermocouple 0...1760 °C with thermocouple R thermocouple 0...1760 °C with thermocouple S thermocouple 0...1820 °C with thermocouple B thermocouple - 200...400 °C with thermocouple T thermocouple - 200...1300 °C with thermocouple N thermocouple - 200...800 °C with thermocouple E thermocouple 0...2315 °C with thermocouple C |
| sampling duration | 125 ms, analogue input type: thermocouple 250 ms, analogue input type: temperature probe |
| temperature drift | +/- 0.02 %FS/°C |
| input impedance | >= 1 MOhm |
| LSB value | 0.1 °C |
| analogue input resolution | 14 bits |
| maximum cable distance between devices | twisted shielded pairs cable: <30 m for input |
| absolute accuracy error | +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for Pt 100/Pt 1000, Ni 100/ Ni 1000 temperature probe +/- 0.4 % of full scale at 25 °C for thermocouple N - 200...0 °C +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for thermocouple N 0...1300 °C +/- 6 °C at 25 °C for thermocouple R, S 0...200 °C +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for thermocouple R, S 200...1760 °C +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for thermocouple C 0...2315 °C +/- 0.4 % of full scale at 25 °C for thermocouple K - 200...0 °C +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for thermocouple K 0...1300 °C +/- 0.4 % of full scale at 25 °C for thermocouple J - 200...0 °C +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for thermocouple J 0...1000 °C +/- 0.4 % of full scale at 25 °C for thermocouple E - 200...0 °C +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for thermocouple E 0...800 °C +/- 0.4 % of full scale at 25 °C for thermocouple T - 200...0 °C +/- 0.1 % of full scale at 25 °C for thermocouple T 0...400 °C |
| non-linearity | +/- 0.01 %FS |
| cross talk | <= 1 LSB |
| Okolje | |
| immunity to microbreaks | 10 ms |




