TM5SAI2L Schneider Electric

TM5SAI2L Schneider Electric
Opis
analog input module - 2I - +/-10 V/0..20 mA/4..20 mA - 12 bits
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon TM5 |
| Izdelek ali sestavni del | analog input module |
| analogue input type | voltage +/- 10 V differential current 0...20 mA/4...20 mA differential |
| analogue input number | 2 |
| analogue input resolution | 12 bits + sign +/- 10 V 12 bits 0...20 mA/4...20 mA |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.025 kg |
| local signalling | 1 LED green for power supply 1 LED red for power supply 2 LEDs green for input status |
| colour | white |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC -15...20 % |
| Poraba toka | 2 mA at 5 V DC bus 33 mA at 24 V DC input/output |
| product compatibility | logic controller motion controller |
| Označevanje | CE |
| range compatibility | Modicon M258 Modicon LMC058 |
| type of cable | shielded cable |
| supply | internal |
| sampling duration | 1 ms, analogue input type: all inputs with filtering 300 µs, analogue input type: all inputs without filtering |
| isolation | no insulation between channels 500 Vrms AC insulation between channel and bus |
| maximum power dissipation in W | 0.81 W |
| load impedance ohmic | <= 300 Ohm (current) |
| input impedance | >= 20 mOhm voltage |
| measurement error | < 0.08 % of full scale +/- 10 V +/- 10 V at 25 °C < 0.08 % of full scale 0...20 mA/4...20 mA at 25 °C |
| temperature coefficient | +/- 0.009 %FS/°C, analogue input type: current +/- 0.006 %FS/°C, analogue input type: voltage |
| non-linearity | < 0.025 %FS, analogue input type: voltage < 0.05 %FS, analogue input type: current |
| measurement resolution | 2.441 mV, +/- 10 V 4.883 µA, 0...20 mA/4...20 mA |
| common mode rejection | > 70 dB |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-55 °C without (horizontal installation) 0-60 °C with derating factor (horizontal installation) 0-50 °C (vertical installation) |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to IEC 60664 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | CSA C-Tick cULus GOST-R |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 10 V/m 80...2000 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Standardi | IEC 61131-2 CSA C22.2 No 213 UL 508 CSA C22.2 No 142 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 1 kV (I/O) conforming to EN/IEC 61000-4-4 1 kV (shielded cable) conforming to EN/IEC 61000-4-4 2 kV (power lines) conforming to EN/IEC 61000-4-4 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | EN/IEC 61000-4-6 |
| disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| storage altitude | 0-3000 m |
| surge withstand | 0.5 kV differential mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 |




