TM3XTYS4 Schneider Electric

TM3XTYS4 Schneider Electric
Opis
module TM3 tesys interface 4XRJ45
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon TM3 |
| Izdelek ali sestavni del | parallel interface module |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC by external supply (- 15...20 %) |
| product specific application | TeSys U |
| Združljivost serije/obsega | Modicon M221 Modicon M251 Modicon M241 |
| number of input channels | 12 |
| number of output channels | 8 |
| Komplementarno | |
| Višina | 90 mm |
| mounting support | top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Teža izdelka | 0.115 kg |
| local signalling | 3 LEDs green for input status per channel 2 LEDs green for output status per channel |
| Širina | 30 mm |
| Globina | 85 mm |
| Poraba toka | 5 mA at 5 V DC via bus connector at state on 35 mA at 5 V DC via bus connector at state off 0 mA at 24 V DC via bus connector at state on 10 mA at 24 V DC via bus connector at state off 1200 mA at 24 V DC external power supply at state on |
| output voltage | 24 V DC for transistor output |
| electrical connection | 3 x 2.5 mm² removable screw terminal block with pitch 5.08 mm adjustment for connecting the 24 V DC power supply 4 RJ45 connectorsfor connecting the motor starters |
| insulation | between the RJ45 connectors and internal logic at 500 V AC non-insulated between RJ45 connectors |
| response time | < 10 ms turn-on for input < 10 ms turn-off for input |
| reset | automatic reset |
| input current limits | 5-5 mA per input |
| input voltage limits | 19.2...28.8 V per input |
| output protection type | against overload, protection technology: current limiter |
| maximum load current | 800 mA per channel in starting mode during 100 ms 300 mA per channel in normal mode |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-35 °C vertical installation -10-55 °C horizontal installation |
| IP stopnja zaščite | IP20 with protective cover in place |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 10-95 %, without condensation (in operation) 10-95 %, without condensation (in storage) |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | C-Tick cULus |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 10 V/m 80 MHz...1 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 3 V/m 1.4 GHz...2 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 1 V/m 2 GHz...3 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail 3 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on panel 3 gn at 8.4-150 Hz on panel |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 1 kV for input conforming to EN/IEC 61000-4-4 1 kV for output conforming to EN/IEC 61000-4-4 |
| Elektromagnetne emisije | radiated emissions - test level: 40 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 30-230 MHz conforming to EN/IEC 55011 radiated emissions - test level: 47 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 230-1000 MHz conforming to EN/IEC 55011 |
| marking | CE |
| resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-6 3 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) conforming to Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| storage altitude | 0-3000 m |
| resistance to magnetic fields | 30 A/m 50/60 Hz conforming to EN/IEC 61000-4-8 |
| surge withstand | 1 kV input common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV output common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 |




