TM3XREC1 Schneider Electric

TM3XREC1 Schneider Electric
Opis
remote receiver module TM3 - bus
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon TM3 |
| Izdelek ali sestavni del | remote receiver module |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC by external supply (- 15...20 %) |
| Združljivost serije/obsega | Modicon M221 Modicon M251 Modicon M241 |
| Komplementarno | |
| Višina | 90 mm |
| mounting support | top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Teža izdelka | 0.075 kg |
| local signalling | 1 LED (green)power supply: 1 LED (green)link status: |
| Širina | 23.65 mm |
| Globina | 73.3 mm |
| Poraba toka | 40 mA at 24 V DC via bus connector |
| electrical connection | RJ45 connector for connecting the bus transmitter removable screw terminal block, 3 terminal(s) for connecting the 24 V DC power supply |
| Označevanje | CE |
| maximum power dissipation in W | 1 W |
| power supply output current | 560-560 mA 5 V for expansion bus 560-560 mA 24 V for expansion bus |
| maximum number of I/O expansion module | 7 |
| resistance to electromagnetic fields | 10 V/m 80 MHz...1 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 3 V/m 1.4 GHz...2 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-6 3 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) conforming to Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| cable distance between devices | 0.5-5 mm extension cable with 2 RJ45 conductor between receiver and transmitter |
| resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2 6 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| electromagnetic emission | radiated emissions - test level: 40 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 30-230 MHz conforming to EN/IEC 55011 radiated emissions - test level: 47 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 230-1000 MHz conforming to EN/IEC 55011 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-55 °C (horizontal installation) -10-50 °C (vertical installation) |
| IP stopnja zaščite | IP20 with protective cover in place |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | Merchant Navy GOST C-Tick CSA HazLoc |
| Standardi | Class I Division 2 Groups A/B/C/D CSA C22.2 No 213 Class I Division 2 Groups A/B/C UL 1604 CSA C22.2 No 142 IEC 61131-2 UL 508 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail 3 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on panel 3 gn at 8.4-150 Hz on panel |
| storage altitude | 0-3000 m |




