TM258LF66DT4L Schneider Electric

TM258LF66DT4L Schneider Electric
Opis
compact base M258 - 66 + 4 I/O - 24 V DC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon M258 |
| Izdelek ali sestavni del | logic controller |
| product specific application | - |
| discrete output number | 24 output 4 fast output |
| discrete I/O number | 66 |
| analogue input number | 4 |
| Komplementarno | |
| Višina | 99 mm |
| mounting support | symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 0.8 kg |
| local signalling | 1 LED per channel for I/O state 1 LED green/yellow for Eth LA (Ethernet activity) 1 LED red for BATT (battery status) 1 LED for CAN0 STS 1 LED for MBS COM 1 LED green/red for APP0 1 LED green/red for APP1 1 LED green/red for Eth NS (Ethernet network status) 1 LED green/red for Eth ST (Ethernet status) 1 LED green/red for RUN/MS (module status) 1 LED green/red for USB host |
| Širina | 262.5 mm |
| Globina | 85 mm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC for embedded expert modules power 24 V DC for I/O power segment 24 V DC for main supply |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-28.8 V |
| [In] rated current | 0.04 A for embedded expert modules power 10 A for I/O power segment 0.31 A for main supply |
| Označevanje | CE |
| voltage state 0 guaranteed | <= 5 V for fast input <= 5 V for fast output <= 5 V for regular input |
| voltage state 1 guaranteed | >= 15 V for fast input >= 15 V for fast output >= 15 V for regular input |
| transmission rate | 125 kbit/s for bus length of 500-500 m for CANopen 250 kbit/s for bus length of 250-250 m for CANopen 50 kbit/s for bus length of 1000-1000 m for CANopen 500 kbit/s for bus length of 100-100 m for CANopen 10 kbit/s for bus length of 5000-5000 m for CANopen 1000 kbit/s for bus length of 4-4 m for CANopen 20 kbit/s for bus length of 2500-2500 m for CANopen 800 kbit/s for bus length of 25-25 m for CANopen |
| discrete input logic | sink for fast input sink for regular input source for input |
| discrete input number | 10 for fast input 4 for regular input 24 for input |
| analogue input type | current: 0...20 mA current: 4...20 mA voltage: +/- 10 V |
| discrete output logic | source |
| discrete output current | 4 mA for fast output |
| maximum power consumption in W | 18.11 W |
| integrated connection type | 1 isolated serial link with female RJ45 connectorModbus with master/slave RTU/ASCII or character mode ASCII, physical interface: RS232/RS485, transmission rate: 300...115200 bps 1 isolated serial link with female RJ45 connectorEthernet Modbus TCP/IP with slave, physical interface: 10BASE-T/100BASE-TX 1 isolated serial link with mini B USB connector, transmission rate: 480 Mbit/s 1 isolated serial link with USB type A connector, transmission rate: 480 Mbit/s 2 free slots PCI 1 CANopen with male SUB-D 9 connectorCANopen with master |
| realtime clock | without any user calibration clock, clock drift < 30 s/month at 25-25 °C with user calibration clock, clock drift <= 6 s/month |
| discrete input voltage | 24 V |
| discrete input current | 4 mA for fast input 4 mA for regular input |
| discrete output voltage | 24 V DC |
| execution time per instruction | 22 ns Boolean |
| memory description | flash 128 MB internal RAM 64 MB |
| input impedance | 6 kOhm for fast input 6 kOhm for regular input |
| output voltage limits | 19.2...28.8 V |
| analogue input resolution | 12 bits |
| maximum cable distance between devices | <30 m for fast input <30 m for fast output <30 m for regular input |
| discrete input voltage type | DC |
| data backed up | variables of type retain and retain persistent CR2477M Renata, 1.5 years autonomy |
| anti bounce filtering | 2 µs...4 ms configurable fast input/regular input and fast output |
| configurable filtering time | 0 ms for fast input/regular input and fast output 1.5 ms for fast input/regular input and fast output 12 ms for fast input/regular input and fast output 4 ms for fast input/regular input and fast output |
| peak current | 100 kA (duration = <= 70 s) for main supply 25 kA (duration = <= 500 s) for I/O power segment 50 kA (duration = <= 150 s) for embedded expert modules power 1.2 kA (duration = > 70 s) for main supply |
| counting input number | 8 counting input(s) at 200 kHz |
| isolation between channels | none |
| isolation between channels and internal logic | 500 Vrms AC |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-55 °C without (horizontal installation) 0-60 °C with derating factor (horizontal installation) 0-50 °C (vertical installation) |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to IEC 60664 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | CSA cULus GOST-R C-Tick |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 10 V/m 80...2000 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Standardi | UL 508 CSA C22.2 No 142 CSA C22.2 No 213 IEC 61131-2 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 1 kV (I/O) conforming to EN/IEC 61000-4-4 1 kV (shielded cable) conforming to EN/IEC 61000-4-4 2 kV (power lines) conforming to EN/IEC 61000-4-4 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | EN/IEC 61000-4-6 |
| disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| storage altitude | 0-3000 m |
| surge withstand | 0.5 kV differential mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 |




